منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

صد و بیست و یکمین جلسه ی مقاله خوانی (Journal Club) دپارتمان روان‌پزشکی و رفتارشناسی ژنومیک بیمارستان روزبه

تعداد بازدید : 292
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۹/۲۲
صد و بیست و یکمین جلسه ی مقاله خوانی (Journal Club) دپارتمان روان‌پزشکی و رفتارشناسی ژنومیک بیمارستان روزبه با موضوع "ژن های کروموزوم های جنسی و تفاوت های منطقه ای در مغز" در محل دپارتمان روان‌پزشکی ژنومیک بیمارستان روزبه برگزار می‌گردد.

صد و هجدهمین جلسه ی مقاله خوانی (Journal Club) دپارتمان روان‌پزشکی و رفتار شناسی ژنومیک بیمارستان روزبه با موضوع "ژن های کروموزوم های جنسی و تفاوت های منطقه ای در مغز" در روز دوشنبه ۱۳۹۵/۹/۲۲، در محل دپارتمان روان‌پزشکی ژنومیک بیمارستان روزبه، در ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۴:۳۰ برگزار می گردد.

آنچه در این نشست مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت:

بسیاری از بیماری ها و اختلال های رفتاری - عصبی اغلب با یک دایمورفیسم جنسی همراه هستند، از این رو بررسی تفاوت های مغزی در دو جنس راه کار خوبی برای درک چنین تفاوت های جنسیتی است. یکی از این مناطق که تفاوت های جنسی به صورت مشهودی در آن دیده می شود هسته های هیپوتالاموس است. این هسته ها در مجموع در مرد ها (جنس نر) بزرگتر از خانم ها (جنس ماده) است. این مقاله که این هفته مورد بررسی قرار خواهد گرفت و حاصل یک مطالعه حیوانی است، کالبایندین به عنوان یک زیست نشانگر در مورد ارزیابی های سلولی مولکولی قرار گرفته است. در این مطالعه تفاوت های قابل توجهی برای این زیست نشانگر در نواحی پیش پیشانی و مخچه دیده شد و همچنین سطوح بالاتری از مولکول های mRNA و همچنین پروتئین در افراد ماده نسبت افراد نر گزارش شده است. در این مطالعه همچنین درگیری یکی از زیرواحد های رسپتور های استروژنی مورد ارزیابی قرار گرفته است. در واقع این مطالعه به ادعای نویسندگان آن اولین مطالعه ای است که در این مدل نقش ژن های کروموزوم های جنسی در القای تفاوت های جنسی در دو ناحیه قشر پیشانی و مخچه، بعنوان نواحی که در بروز دایمورفیسم جنسی ابتلا به بیماری های رفتاری – عصبی نقش مهمی ایفا می کنند را مورد بررسی قرار  می دهد ...

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
35°44'11.5"N 51°23'41.2"E