منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

متن سخنرانی دکتر مریم رسولیان در مراسم ختم دکتر افشین یداللهی

تعداد بازدید : 520
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
شناختن استعدادهای متعدد خود و آگاهی نسبت به این توانایی‌ها و تلفیق قابلیت‌های متعدد، از او ترانه‌سرایی روان‌پزشک و روان‌پزشکی ترانه‌سرا ساخته بود.

1395/12/29؛ مسجد جامع شهرک غرب

 

افشین یداللهی، روان‌پزشک و ترانه‌سُرا، در صبحگاه 25 اسفند سال کبیسه 1395، در 48 سالگی کالبَد خاکی خود را وانهاد.  او که با ترانه‌سرایی شهره عام و خاص شده بود، در منطقه‌ای محروم و حاشیه‌نشین به طبابت روان؛ و کاهش درد و رنج مردم می‌پرداخت. ذوق و قریحه هنری – ادبی و دانش روان‌پزشکی هم‌چون دوبال به او در عرصه ادبیات و روان‌درمانی امکان و فرصت بال گستردن و پر گرفتن داده بود. دو دانش و تبحری که روی هم تأثیر مثبت و عیانی گذاشته بودند؛ چنان‌که بعضی از اشعار یداللهی متأثر از دانش و آگاهی روان‌پزشکی اوست و همچنین ادبیات و ذوق ادبی در ارائه فن پزشکی و ارتباط با بیمار به او کمک می‌کرد.

آشنایی با درد و رنج انسان‌ها و حس همدلی قوی او تواناییِ ارتباطی آرام و همدلانه را به او می‌داد. حساسیت بالای او نسبت به نادرستی‌ها و کاستی‌ها، و حل نشدن در روزمره‌گی‌ها ویژگی دیگر او بود؛ اهل مصلحت‌اندیشی و سازگاری با کژی‌ها نبود.

شناختن استعدادهای متعدد خود و آگاهی نسبت به این توانایی‌ها و تلفیق قابلیت‌های متعدد، از او ترانه‌سرایی روان‌پزشک و روان‌پزشکی ترانه‌سرا ساخته بود. تأثیر رشته تخصصی او در ترانه‌سرایی‌اش، بارِ دردآشنایی ترانه‌ها را دو چندان کرده و برای هر خواننده‌ای پیامی آشنا و از دل برخواسته دارد که بر دل می‌نشیند.

در ترانه «جان تو جان من است» با اشاره به پذیرش محدودیت‌های درمان بیماران، به تعهد و تلاشِ با همه وجود خود، برای پاسداشت سلامتی بیمار اشاره دارد؛ وقتی می‌گوید «عمر دست اوست اما، جان تو جان من است/ با تو پیمانی که بستم، ذوق پنهان من است» مفهوم عمیق رابطه پزشک-بیمار و نگرانی‌های بیمار را با همدلی وصف‌ناپذیر و رویکردی واقع‌گرایانه بیان می‌کند. و این رویکرد در رفتار روزمره او به وضوح دیده می‌شد. و عبارت جان تو جان من است، آرزوی تو آرزوی من است، درد تو درد من است، رنج تو رنج من است، موفقیت تو موفقیت من است .و... خلاصه آن چه برای خود می‌پسندید برای دیگران هم می‌پسندید.

دکتر یداللهی از  محبوبیت بالایی در جامعه روان‌پزشکی برخوردار بود و انتخاب او به عنوان عضو هیأت مدیره انجمن علمی روان‌پزشکان ایران شاهد این مدعا است. خاطره شیرینِ بودن‌ها، سرودن‌ها و شادی‌ها و همدردی‌ها و همدلی‌ها و صدالبته لبخندهای دکتر یداللهی بی‌تردید در ذهن روان‌پزشکان و بیماران او خواهد ماند.

 یادِ حضور او مانا باد.

 

روحش شاد و یادش گرامی باد

دکتر مریم رسولیان، رئیس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
35°44'11.5"N 51°23'41.2"E