منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

اجرای قانون تعرفه‌ی خدمات سرپایی روان‌پزشکی

تعداد بازدید : 161
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۳/۱
متن کامل نامه‌ی ریيس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران به معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، در ارتباط با اجرای قانون تعرفه‌ی خدمات سرپایی روان‌پزشکی

تاريخ: ١٣٩٦/٢/٢٥

 جناب آقای دكتر محمد آقاجانی
معاون محترم درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی

با سلام و احترام

در سه سال گذشته با تلاش‌های ارزشمند صورت گرفته در قالب طرح تحول سلامت از جمله تعيين ارزش نسبی خدمات، گام‌های بزرگی در راه اصلاح نظام ارايه‌ی خدمات حوزه سلامت برداشته شد. بديهى است طرح تحول سلامت نیز مانند هر طرح ديگرى بايستی به تدريج و در طي مراحل اجرایی آن پايش، ارزيابى و اصلاح شود، ولی انتظار می‌رود همان‌گونه كه در آغاز اين طرح از مشاركت حداكثری ذی‌نفعان استفاده شد در مراحل بعدی نيز اين گونه عمل شود.
متأسفانه اخيراً برخى از ذی‌نفعان به صورت يك‌جانبه و برخلاف ضوابط، اقدام به لغو يا تغيير برخى از مفاد توافق‌هاى پیشین نموده‌اند. در آخرين اقدام، برخی از واحدهای زیرمجموعه‌ی سازمان بيمه‌ی سلامت اعلام نموده‌اند كه مصاحبه و معاينه‌ی تشخیصی روان‌پزشكی (كد ٩٠٠٠٤٥) را تنها براى بيماران روان‌پزشكی بسترى پرداخت می‌كنند (پیوست ١)؛ در حالی كه بر اساس متن صريح كتاب ارزش نسبى خدمات و همچنين ملحقات بعدى كه شرح اين خدمت توسط كميته‌ی مشترك انجمن علمی روان‌پزشكان ايران و هيأت ممتحنه‌ی دانشنامه‌ی رشته‌ی روان‌پزشكی تدوين و خدمت جناب‌عالی ارایه گردید، اين خدمت به صورت سرپايی نيز قابل ارايه است (پیوست ٢). نياز به استدلال طولانی وجود ندارد كه در رشته‌ی روان‌پزشكی به دليل كمترين وابستگی به پاراكلينيك، اخذ شرح حال دقيق و كامل و همچنين ارزيابی وضعيت روانی جامع به‌ويژه در اولين ويزيت، نقشی بسيار كليدی در تشخيص و درمان درست ایفا می‌كند و اين وظيفه‌ی خطير نياز به اختصاص وقت قابل توجه دارد. عدم پرداخت تعرفه‌ی واقعی اين خدمت می‌تواند منجر به عدم تخصیص وقت كافی و در نتيجه، كاهش دقت تشخيص و افزايش خطای درمانی شود. اين موضوع علاوه بر ضرر و زيان احتمالی براى بيماران كه مهم‌ترین عارضه تلقی می‌شود، در نهايت با كاهش بهره‌وری به صورت غيرمستقيم به افزايش هزينه‌های سازمان‌های بيمه‌گر در بلندمدت منجر خواهد شد. به علاوه، این اقدام خلاف رویکرد نوین در سلامت روان یعنی خلاف حرکت به سوی ارایه‌ی خدمات مبتنی بر جامعه و سرپایی و گسترش خدمات غیردارویی است. نکته‌ی مهم دیگری که بهتر است مورد توجه قرار گیرد آن است که اقدام مثبتی که در جهت ایجاد تعادل میان‌رشته‌ای و کاهش تفاوت درآمد پزشکان در رشته‌های مختلف در طرح تحول سلامت مورد نظر بوده است با این اقدام نادیده گرفته خواهد شد.

از جناب‌عالی تقاضا می‌شود به گونه‌ای كه صلاح می‌دانيد دستور فرماييد این موضوع مورد پيگيری جدی قرار گيرد و نتيجه را امر به ابلاغ فرماييد تا به اطلاع همكاران روان‌پزشك در سراسر كشور رسانده شود.

از توجه و پيگيری جناب‌عالى پيشاپيش سپاسگزارم.

دكتر مريم رسوليان
ریيس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران

 رونوشت:
- جناب آقای دکتر علیرضا زالی، رئیس کل محترم سازمان نظام پزشکی، جهت استحضار و دستور پیگیری
- جناب آقای دکتر سید تقی نوربخش، مدیر عامل محترم سازمان تأمین اجتماعی، جهت استحضار و دستور پیگیری
- جناب آقای دکتر محمد جواد کبیر، مدیر عامل محترم سازمان بیمه‌ی سلامت ایران، جهت استحضار و دستور پیگیری
- جناب آقای دکتر احمد میدری، معاون رفاه اجتماعى وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورای عالی بیمه
- جناب آقای دکتر احمدعلى نوربالا، مشاور محترم وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در امور سلامت

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
35°44'11.5"N 51°23'41.2"E