منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

شیوه‌نامه ارتباط انجمن علمی روان‌پزشکان ایران با شرکت‌های دارویی و صنایع پزشکی با رعایت اصول حرفه‌ای

تعداد بازدید : 249
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۳۱
انجمن‌های علمی از جمله انجمن علمی‌روان‌پزشکان ایران نقش مهمی در حفظ و ارتقای سطح علمی ‌جامعه پزشکی کشور، صیانت از جایگاه جامعه پزشکی، حفظ و حمایت از حقوق بیماران و جامعه و همچنین مشارکت در پژوهش‌های مورد نیاز سلامت جامعه دارند. از سوی دیگر شرکت‌های دارویی و صنایع تجهیزات پزشکی از برگزاری فعالیت‌های مختلف انجمن‌ها حمایت مالی می‌کنند.

شیوه‌نامه ارتباط انجمن علمی روان‌پزشکان ایران با شرکت‌های دارویی و صنایع پزشکی

با رعایت اصول حرفه‌ای

الف. مقدمه

انجمن‌های علمی از جمله انجمن علمی‌روان‌پزشکان ایران نقش مهمی در حفظ و ارتقای سطح علمی ‌جامعه پزشکی کشور، صیانت از جایگاه جامعه پزشکی، حفظ و حمایت از حقوق بیماران و جامعه و همچنین مشارکت در پژوهش‌های مورد نیاز سلامت جامعه دارند. از سوی دیگر شرکت‌های دارویی و صنایع تجهیزات پزشکی از برگزاری فعالیت‌های مختلف انجمن‌ها حمایت مالی می‌کنند. گرچه این حمایت‌ها ممکن است منافعی را برای آموزش، پژوهش و توسعه روش‌های نوین درمانی به دنبال داشته باشند، در صورتی که شفاف و کنترل شده نباشند می‌توانند به علت تعارض منافع (conflict of interests) و سوگیری (bias)، قضاوت حرفه‌ای پزشکان و تصمیم‌گیری انجمن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند.

بنابراین ضروری است انجمن‌ها با اتخاذ سیاست‌ها و راهبردهای روشن و شفاف در ارتباط با شرکت‌های دارویی و صنایع تجهیزات پزشکی به گونه‌ای عمل نمایند که به خطر افتادن منافع بیماران و جامعه در ارایه خدمت، آموزش و تحقیقات به حداقل ممکن کاهش یابد. از این روی، انجمن علمی روان‌پزشکان ایران با تدوین این شیوه‌نامه در نظر دارد گامی‌در این راستا بردارد تا به بیماران و جامعه اطمینان بخشد که منافع آنها را بر هر منفعت دیگری از جمله منافع صنفی خود و منافع شرکت‌های دارویی و صنایع تجهیزات پزشکی مقدم می‌دارد. همچنین تأکید می‌شود هیأت‌‌‌‌‌مدیره‌های انجمن در ادوار مختلف تا کنون بر اساس رأی اکثریت اعضای انجمن از میان پاک‌دست‌ترین همکاران انتخاب شده‌اند و تأکید‌های زیر دلالت بر حساسیت روان‌پزشکان به مشکلات تعارض منافع دارد.

البته انتظار می‌رود یکایک اعضای جامعه روان‌پزشکی کشور، اعم از شاغلان در بخش خصوصی یا بخش دولتی، از حرکت انجمن به سمت استقلال مالی در عمل حمایت نمایند.

انجمن علمی‌روان‌پزشکان ایران (که از این پس به اختصار انجمن نامیده می‌شود) در راستای اجرای ماده 4 اساسنامه خود که آخرین اصلاحیه آن در تاريخ 23/7/1394 به تصویب مجمع عمومی ‌انجمن علمی ‌روان‌پزشکان ایران رسید و همچنین در راستای اهداف «منشور اخلاق حرفه‌ای روان‌پزشکی در ایران»، «شیوه‌نامه ارتباط انجمن علمی‌روان‌پزشکان ایران با شرکت‌های دارویی و صنایع پزشکی با رعایت اصول حرفه‌ای» را به منظور حفظ استقلال مالی انجمن و شفافیت تعامل با شرکت‌های دارویی و صنایع پزشکی به شرح زير تصويب نمود:

ب. اهداف

 1. حفظ استقلال و عدم وابستگی: فعالیت‌های آموزشی، علمی، پژوهشی، حمایت‌طلبی و اجتماعی انجمن مستقل بوده و بر اساس منافع جامعه به‌ویژه بیماران روان‌پزشکی و سلامت روان مردم است.
 2. شفاف بودن: انجمن تعامل مالی با شرکت‌ها را به صورت شفاف به اعضای خود اعلام خواهد کرد.
 3. اولویت منفعت بیمار و جامعه: انجمن در تمامی ‌تصمیم‌های خود منافع بیماران و جامعه را به منافع صنفی اعضای خود و شرکت‌ها ترجیح می‌دهد.
 4. تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد: انجمن در تمامی تصمیم‌ها و توصیه‌های علمی ‌و بالینی خود تلاش خواهد کرد از آخرین و بهترین شواهد موجود علمی ‌استفاده نماید.
 5. رعایت عدالت در توزیع منابع محدود: با توجه به محدودیت منابع، انجمن تلاش خواهد کرد که تصمیم‌گیری‌های مالی خود را به عادلانه‌ترین وجه ممکن انجام دهد.

پ. راهبردها

 1. انجمن تلاش می‌کند تا منبع اصلی درآمد خود را بر مبنای حق عضویت، حق ثبت‌‌‌‌‌نام در گردهمایی‌های حرفه‌ای، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، سایرکمک‌های مالی داوطلبانه و بدون چشم‌‌‌‌داشت و سایر فعالیت‌های حرفه‌ای در چارچوب ضوابط قانونی و اصول اخلاقی و حرفه‌ای بنا کند.
  1. انجمن پیش‌شرطی را از طرف شرکت‌ها برای دریافت کمک‌ها یا حمایت‌های مالی مغایر با اهداف تعیین شده نمی‌پذیرد.
  2. انجمن ترجیح می‌دهد کمک‌های اهدایی نامشروط را پس از تأیید هیأت مدیره به صورت کلی دریافت کند؛ به طوری که هیأت مدیره مختار به هزینه کردن مبالغ مطابق با اولویت‌های انجمن باشد. این کمک‌ها می‌تواند به صورت کمک مالی مستقیم یا غیرمستقیم، مانند در اختیار قرار دادن سالن برای برنامه‌های علمی ‌یا اهدای تجهیزات آموزشی باشد. هیچ‌یک از این کمک‌ها یا حمایت‌ها به صورت فردی یا مغایر با اهداف نمی‌تواند دریافت شود.
  3. در برگزاری کنگره‌ها و سمینارها، محتوای برنامه‌های علمی، سخنرانان و شرکت‌‌‌‌کنندگان را دبیر علمی‌ یا کمیته علمی ‌مورد تأیید انجمن، مستقل از شرکت‌های حمایت‌‌‌کننده برنامه‌های علمی ‌تعیین می‌کنند.
  4. انجمن می‌‌‌تواند در چارچوب شرایط زیر در برنامه‌های خاص (events) پیشنهادی شرکت‌های دارویی شرکت کند: اولاً موضوع برنامه مربوط به یک داروی نمانام (brand) خاص نباشد؛ ثانیاً موضوع و محتوای برنامه و سخنران یا سخنرانان به تأیید انجمن رسیده باشد.
  5. در برنامه‌های آموزشی انجمن به سخنرانان تأکید می‌گردد که از مواد آموزشی تهیه شده توسط شرکت‌ها یا لوگوی آنها استفاده ننمایند.
  6. در برنامه‌های آموزشی انجمن، به سخنرانان توصیه می‌گردد در ابتدای سخنرانی خود در برنامه‌های انجمن، مواردی که از اعتبار یا گرنت شرکت‌ها در پنج سال گذشته در ارتباط با سخنرانی خود استفاده نموده‌اند به صورت شفاف اعلام نمایند.
  7. انجمن از سخنرانان درخواست می‌نماید حتی‌المقدور در سخنرانی‌های خود از نام ژنریک داروها یا محصولات استفاده نمایند.
  8. تبلیغ یا معرفی محصولات شرکت‌ها در داخل محل برگزاری برنامه‌های علمی ‌یا صنفی انجمن یا دفتر انجمن به هر شکل و به هر اندازه مجاز نیست.
  9. انجمن مجاز به تبلیغ مستقل لوگوی شرکت‌ها در فضای مجازی (از قبیل وب‌سایت انجمن و وب‌سایت کنگره)، خبرنامه انجمن و سایر انتشارات مانند خلاصه مقالات یا برنامه همایش‌ها نیست؛ مگر در کنار معرفی یک یا چند محصول تأیید شده علمی‌ شرکت در مکان متمایزی برای آگهی.
  10. اعضای هیأت مدیره و رؤسای کمیته‌ها یا شاخه‌های انجمن و کلیه اعضای کمیته‌های «درمان‌‌‌های زیست‌‌‌‌شناختی» و «اخلاق و قانون» مجاز نیستند که با شرکت‌های دارویی یا تجهیزات پزشکی که به هر شکلی محصولات آنها مرتبط با بیماران روان‌پزشکی است، ارتباط مالی برقرار کنند.
  11. اعضای انجمن هیچ‌گونه کمک یا همکاری علمی ‌یا حرفه‌ای با صنایع مرتبط با دخانیات را نمی‌پذیرند.
  12. اعضای هیأت مدیره انجمن و شاخه‌ها و کمیته‌ها هیچ‌گونه هدیه فردی به ارزش مالی بیش از معادل یک ویزیت را از شرکت‌ها نمی‌پذیرند. در مواردی که افراد در مقابل کار انجام‌‌‌‌شده قرار بگیرند، مثلاً در جلسات تجلیل یا سفرهای داخلی و بین‌المللی، موظف‌اند فوراً هیأت مدیره را از دریافت این هدایا مطلع کنند و مالکیت هدیه را در اولین فرصت به انجمن منتقل نمایند و در همان جلسه ضمن تشکر، این مقررات را به هدیهدهنده نیز اعلام کنند.

ت. نحوه مشارکت

 1. انجمن می‌تواند در قبال دریافت کمک مالی یا خدمتی که ارزش مادی یا مالی دارد، با ثبت آن در مستندات انجمن به صورت شفاف و طی قرارداد رسمی با شرکت و با تعهد ضوابط تعیین شده علمی‌ و اخلاقی این شیوه‌نامه، یک یا چند مورد از تسهیلات زیر را در اختیار شرکت قرار دهد:
 2. محل مشخصی در جوار محل برگزاری همایش یا کنگره یا بازآموزی‌ها یا سایر برنامه‌های انجمن در اختیار شرکت قرار دهد تا به معرفی محصولات خود با رعایت ضوابط تعیین شده علمی ‌و اخلاقی بپردازد. این محل باید به صورت کامل مجزا از سالن برگزاری برنامه علمی ‌باشد.
 3. معرفی داروها یا محصولات شرکت‌های حمایت کننده برنامه‌های علمی‌در وب‌سایت انجمن، وب‌سایت کنگره، خبرنامه انجمن، سایر انتشارات مانند خلاصه مقالات یا برنامه همایش‌ها یا بسته یا کیف برنامه، با رعایت ضوابط علمی‌ و اخلاقی و بر اساس تشخیص مشترک مسئول برنامه علمی‌ و مسئول وب‌سایت یا انتشارات مربوطه مجاز خواهد بود. این معرفی باید به صورت کامل، مشخص و مجزا از محتوای مربوط به برنامه علمی ‌باشد.
 4. گرنت سفر علمی: هیأت مدیره انجمن یا در این موارد ورود نمی‌‌‌‌کند و یا بر اساس معیارهای مشخص از میان اعضای انجمن افرادی را تعیین و برای استفاده از گرنت سفر بدون هیچ پیش‌‌‌‌‌شرطی پیشنهاد می‌کند. افراد مورد نظر از میان همه اعضای انجمن به جز اعضای هیأت مدیره و کمیته‌های «درمان‌های زیست‌شناختی» و «اخلاق و قانون» بر اساس معیارهای مشخص انتخاب خواهد شد.

ث. سایر موارد

 1. مقررات تعارض منافع مذکور، علاوه بر خود فرد، دریافت منابع مالی توسط بستگان درجه یک او را نیز شامل می‌شود.
 2. توصیه انجمن به همه اعضا، تطبیق موارد فوق‌الذکر در ارتباط‌های فردی خود با شرکت‌هاست.
 3. انجمن موظف است به صورت سالانه گزارش دریافت‌ها و پرداخت‌های مالی یا هرگونه کمک یا حمایت دیگر را به صورت شفاف به مجمع عمومی ‌ارایه نماید.

این شیوه‌نامه در پنج بخش در هیأت مدیره انجمن در تاریخ 25/3/1396 به تصویب رسید.

 

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
35°44'11.5"N 51°23'41.2"E