منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

گزارش رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران از کنگره سالانه سی و چهارم انجمن علمی روانپزشکان ایران

تعداد بازدید : 356
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۷/۱۸
دکتر مریم رسولیان، رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران در خصوص سی و چهارمین همایش سالانه انجمن و ویژگی‌های این همایش می‌گوید: در همایش امسال علاوه بر موضوع اختلالات روانپزشکی، موضوعاتی که برای ارائه خدمت بهتر به مردم مورد نیاز است اعم از خدمات و نظام‌های ارائه خدمت تا حرفه‌ای‌گری و اخلاق‌مداری و چالش‌های مربوط به آن مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

گزارشی از برنامه‌های کنگره سالانه سی و چهارم انجمن علمی روانپزشکان ایران:

🍁 دکتر مریم رسولیان، رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران در خصوص سی و چهارمین همایش سالانه انجمن و ویژگی‌های این همایش می‌گوید: در همایش امسال علاوه بر موضوع اختلالات روانپزشکی، موضوعاتی که برای ارائه خدمت بهتر به مردم مورد نیاز است اعم از خدمات و نظام‌های ارائه خدمت تا حرفه‌ای‌گری و اخلاق‌مداری و چالش‌های مربوط به آن مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.
موضوعات مورد بحث در همایش امسال را به طور خلاصه طبقه‌بندی می‌کنم تا برای علاقمندان به حضور قابل استفاده‌تر شود.

☑️ الف:  نیازهای موضوعی که روانپزشکان و فارغ‌التحصیلان روانپزشکی و پزشکان عمومی یا سایر متخصصان نیاز به دانستن آن‌ها دارند. این موضوعات به چند طبقه تقسیم می‌شوند:

١- تازه‌های علمی مانند اپی‌ژنتیک که دستاوردهای جدید علمی محسوب می‌شوند.
٢- مطالبی که کاربرد ویژه و اختصاصی دارد و برای انجام آن نیاز به مهارت‌های خاص وجود دارد، مثل فرزندپروری، روان‌درمانی‌ها، کاربرد تکنولوژی‌های تشخیصی و درمانی در روانپزشکی که در قالب کارگاه‌ها ارائه می‌شوند.
٣- نیازهای اختصاصی روانپزشکان مانند برنامه‌های آموزش تخصصی، مشکلات روانپزشکان جوان.
٤- حیطه‌های اختصاصی روانپزشکی مانند روانپزشکی روان‌تنی، طب سالمندی.

☑️ ب: نیازهایی که مربوط به جامعه تخصصی و سیاستگذاری‌های کلان و یا نیازهای مغفول مانده روانپزشکان، بیماران یا خانواده آنان است:

١- قانون_سلامت_روان: نبود قانون سلامت روان در کشور ما که یک ضرورت و نیاز مغفول مانده بود، نیاز جامعه روانپزشکی، بیماران و خانواده آنان و در بسیاری موارد نیاز مراجع قانونی و قضایی کشور است. بیش از ده سال است که روانپزشکان، حقوقدانان، و کارشناسان وزارت بهداشت و دادگستری به دنبال تدوین پیش نویس و مراحل اجرایی آن بوده‌اند و در حال تکمیل است.
٢- چالش‌های تعهد حرفه‌ای و اخلاق در روانپزشکی: مبحث حرفه‌ای‌گری که با بزرگ شدن جامعه پزشکی و تنوع خدمات، رعایت اصول اخلاقی و حرفه‌ای و نظارت بر آن نیاز جامعه و پزشکان است.
٣- سلامت روان و شهرنشینی: یکی از موضوعات مورد نیاز جامعه در زمینه بهبود وضعیت سلامت روان جامعه است.
٤- آسیب‌های اجتماعی، مانند خشونت و داعشیسم که بر سلامت روان مردم و احساس ناامنی و اضطراب تأثیرات عمیقی می‌گذارد.
٥- روابط بین والدین و نوجوانان و نقش دنیای مجازی در این ارتباط: كه موضوع پر اهمیت سلامت روان در جوامع امروز است.
٦- توجه به رویکردهای کاهش انگ در ادبیات و جامعه: كه راهی برای هموار کردن مسیر بهبود بیماران است.

🍁 وی ابراز امیدواری کرد که با حضور روانپزشکان، روانشناسان، و متخصصین علوم اجتماعی گفتمان بین‌‌رشته‌ای شکل گرفته و زمینه برای کاهش درد و رنج مردم و افزایش نشاط و آسایش مردم کشورمان فراهم شود.

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
35°44'11.5"N 51°23'41.2"E