منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

گزارش عملکرد سی و چهارمین کنگره انجمن علمی روانپزشکان ایران

تعداد بازدید : 436
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۸/۱۰
0.00
گزارش دبیر علمی سی و چهارمین کنگره انجمن علمی روانپزشکان ایران

دفتر گزارش سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران که از ۲۵ لغایت ۲۸ مهرماه ۱۳۹۶ برگزار شد را با تشکر ویژه از شما همکاران عزیز می‌گشایم، همه‌ی شمایی که صمیمانه و پرشور در جلسه‌های تنظیم‌شده در کنگره‌ی خودتان حضور فعال داشتید، صبح زود شروع شدن‌ها و دیر تمام شدن‌های برنامه‌ها را تحمل کردید، تداخل‌های زمانی برنامه‌های مورد علاقه‌تان را پذیرفتید و با بزرگواری هر چه تمام از هر آنچه کاستی بود گذشتید. سپاس ویژه از درک بزرگ‌منشانه‌تان و درود بی‌کران نثارتان.
 شروع حکایت چهاردهمین کنگره پیاپی انجمن علمی روانپزشکان ایران به حدود نه ماه قبل برمی‌گردد که مقدمات کار برای فراخوان مقاله‌های پژوهشی، سمپوزیوم‌ها، پنل‌‌ها و کارگاه‌های آموزشی رستن آغازید تا بعد از تعطیلات عید نوروز در جلسه‌های کمیته همایش انجمن، راهکارهای عملیاتی کردن ایده‌های به توافق رسیده به‌تدریج به مرحله اجرا درآید.

 مرحله‌ی اول فراخوان برنامه‌ها در سطح جامعه‌ی روانپزشکی کشور بود. بدین ترتیب در چندین نوبت به روش‌های مختلف اطلاع‌رسانی، از کلیه‌ی همکاران روانپزشک خواسته شد تا مقاله‌های پژوهشی خود را به دبیرخانه‌ی کنگره ارسال نمایند. از سوی دیگر طی نامه‌نگاری به رؤسای شاخه‌ها و کمیته‌های مختلف انجمن درخواست شد تا عنوان پیشنهادی سمپوزیوم‌ها، پنل‌‌ها و کارگاه‌های آموزشی مرتبط را به همراه ریز برنامه‌های موردنظر ارسال کنند.در همین راستا و در پی اطلاع‌رسانی گسترده، ۷۴ مقاله‌ی پژوهشی به دستمان رسید. داوری این مقاله‌ها توسط کمیته علمی کنگره برای اولین بار از طریق پست الکترونیکی انجام شد. از بین مقاله‌های پژوهشی رسیده ۱۸ مقاله به‌صورت سخنرانی و ۴۶ مقاله به‌صورت پوستر در زمینه‌های مختلف روانپزشکی پذیرفته شد. از تمام همکارانی که مقاله‌ی آن‌ها به‌صورت پوستر مورد پذیرش قرار گرفته بود درخواست کردیم تا در روز کنگره پوستر خود را نصب نمایند و درعین‌حال در صورت متمایل بودن به چاپ خلاصه مقاله خود در برنامه کنگره، نمونه‌ای از پوستر خود را به‌صورت فایل نوشتاری و یا عکس از پوستر نهایی شده به دبیرخانه کنگره ارسال نمایند. در نهایت ۲۵ فایل از نمونه پوسترهای آماده‌شده به دستمان رسید که از این تعداد در زمان برگزاری کنگره ۲۳ پوستر در محل مورد نظر نصب گردید. نکته مورد توجه در مورد همکارانی بود که مایل به چاپ خلاصه مقاله‌ی خود نبودند. این همکاران پوستر خود را نیز در روز کنگره به همراه نداشتند. از بین تمام سمپوزیوم‌های رسیده، ۸۸ سخنرانی در قالب ۱۷ سمپوزیوم علمی از بین پیشنهاد‌های تمامی کمیته‌ها و شاخه‌های انجمن در تمامی استان‌های کشور توسط کمیته همایش مورد پذیرش قرار گرفت و بدین ترتیب در طی چهار روز برگزاری کنگره تازه‌ترین یافته‌ها در خصوص موضوعات مورد نظر از این طریق به سمع و نظر همکاران رسید. در سمپوزیوم پیگیری سند مطالبات انجمن علمی روانپزشکان ایران که با همت کمیته روانپزشکی اجتماعی و جامعه‌‌نگر برنامه ریزی شده بود، حضور جناب آقای دکتر علی ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سخنرانی خوب ایشان در مورد برنامه‌های وزارت متبوع در زمینه ارتقاء سلامت روان بر غنای برنامه افزود. از دیگر برنامه‌های متفاوت سمپوزیوم‌ها، حضور کارگردان و تهیه‌کننده‌ی فیلم «برادرم خسرو» در سمپوزیوم کمیته‌ی رسانه و کاهش انگ بود که با برنامه‌ریزی دقیق این کمیته صورت گرفته بود و با استقبال پرشور همکاران مواجه شد.کمیته‌ی همایش انجمن همچنین از بین تمام پیشنهاد‌های رسیده به‌عنوان کارگاه علمی، ۹ مورد را مورد پذیرش قرار داد. به‌طور دقیق ۲۰۰ نفر از همکاران و دستیاران در تمامی کارگاه‌های آموزشی طراحی‌شده در حوزه‌های مختلف شرکت کردند.
 قسمت دیگری که امسال به برنامه‌های کنگره اضافه شد، پنل یا میزگرد علمی بود که علاوه بر ارائه طرحی جذاب و متنوع نسبت به برنامه‌های مرسوم قبلی، فرصتی را برای بحث و تبادل‌نظر بین کارشناسان مجرب گرداننده پنل با حاضرین در جلسه در خصوص موضوعی خاص به وجود آورد. در این کنگره ۷ پنل علمی با حضور صاحب‌نظران اندیشمند در روزهای مختلف به اجرا درآمد.
 برنامه‌ی دیگر کنگره ارائه‌ی سخنرانی‌های کلیدی توسط اندیشمندان حوزه روانپزشکی و روانشناسی با موضوعاتی نو بود که آخرین اطلاعات علمی خود را در اختیار همکاران محترم قرار دادند. جناب آقای دکتر احمدعلی نوربالا استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یافته‌های خود را از مطالعه سلامت روان در سال ۱۳۹۳ ارائه دادند. جناب آقای دکتر حمید مصطفوی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران که در حال حاضر در آمریکا فعالیت پژوهشی دارند از پیشرفت‌های علم اپی‌ژنتیک در سال‌های اخیر و نیز آینده‌ی این علم سخن راندند. جناب آقای دکتر کامبیز مجیدیان روانپزشک فعال در حوزه روانپزشکی قانونی از آلمان از تفاوت‌های موجود در قیومیت بیماران روانی در ایران و آلمان مطالب شنیدنی خود را به اطلاع همکاران محترم رساندند. جناب آقای دکتر لئوناردو توندو به‌عنوان روانپزشک محقق در حوزه اختلالات خلقی که در کشورهای ایتالیا و آمریکا فعالیت می‌کنند از تجربیات خود در خصوص پیشگیری از خودکشی در طی درمان با لیتیم سخنرانی کردند و در نهایت جناب آقای دکتر حبیب‌‌اله قاسم‌زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنرانی شنیدنی خود را درباره ذهن استعاره‌‌آمیز و استعاره‌‌پرداز ایراد کردند. دومین دوره برگزاری جایزه استاد داویدیان نیز از برنامه‌هایی بود که به دستیاران روانپزشکی کل کشور و روانپزشکان جوان تعلق داشت. یازده دستیار روانپزشکی و ۵ روانپزشک جوان طرح‌های مدیریتی خود را در قالب یک پروژه پژوهشی در خصوص راه‌حل‌های منطقی و قابل دسترس برای فائق آمدن بر مشکلات حوزه بهداشت روان و سلامت در محیط پیرامون محل فعالیت خود به نمایش گذاردند و سپس هیئت منتخب داوران نفرات برتر را برگزیدند. ۶۰٪ نمره‌ی داوری از ارائه سخنرانی و ۴۰٪ نمره نیز از فرم‌های از پیش تهیه‌شده با در نظر گرفتن اصول کلی طرح‌های پژوهش بود. از بین دستیاران خانم‌ها دکتر مهتاب معتمد و دکتر فریناز آقاجان از دانشگاه علوم پزشکی تهران در یک طرح مشترک نفر اول شدند. خانم دکتر ونوس وطنخواه از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با تفاوت نمره‌ی ۴/۰ از ۱۰۰ نمره نسبت به نفر اول به‌عنوان نفر دوم معرفی شد و خانم دکتر ریحانه حاجی ذاکر از دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز سومین نفر برنده بود. از بین همکاران روانپزشک جوان خانم دکتر سارا فرهنگ، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تبریز، به‌عنوان نفر اول انتخاب شد و آقای دکتر شهاب علی شیرخدا، روانپزشک و دستیار فلوشیپ روان‌درمانی از دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز نفر دوم شد. توجه به همکاران دستیار و جوان به‌عنوان امیدهای آینده‌ی روانپزشکی کشور در این کنگره آن‌قدر مورد توجه بود که علاوه بر این برنامه که دو جلسه‌ی کامل به آن اختصاص داده شده بود، دو پنل نیز تحت عنوان‌های «چالش‌ها و دغدغه‌های روانپزشکان جوان» و «نقدی بر کوریکولوم دوره چهارساله دستیاری روانپزشکی» به این عزیزان اختصاص داده شد. برنامه‌ «یاد دوست» برای بزرگداشت دکتر افشین یداللهی، روانپزشک و شاعر معاصر و عضو هیئت‌مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران، شکل گرفت که با همت جناب آقایان دکتر احمد جلیلی و دکتر ارسیا تقوا به اجرا درآمد. حضور هنرمند کشورمان جناب آقای سالار عقیلی در کنار خانواده محترم افشین عزیز حال و هوای دیگری به جلسه داد. در این برنامه همچنین یاد همکاران بزرگواری که در این مدت به دیار باقی شتافتند سرکار خانم دکتر سوسن افقه و جناب آقایان دکتر مهدی بیگدلی، دکتر سعید قاضی سعیدی، دکتر علی‌اصغر خوشنویس، دکتر جعفر راْفتی و دکتر عزالدین معنوی گرامی داشته شد.
 مجمع عمومی سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران نیز از برنامه‌های جنبی کنگره بود که گزارش اعضای محترم هیئت‌مدیره انجمن به روانپزشکان کشور را به همراه داشت. در حاشیه کنگره فرصتی پیش آمد تا مسئولین شاخه‌های مختلف انجمن به دور هم جمع شوند و جلسه‌ای را با هیئت‌مدیره خود داشته باشند. خلاصه کلام، آنچه در این چند روز به‌عنوان کنگره شکل گرفت و تعداد دقیق ۱۰۰۵ نفر در آن ثبت‌نام کردند و بسیاری نیز بدون ثبت‌نام در آن شرکت داشتند، منتج کار فکری و عملی حدود یک‌ساله همکاران عزیز کمیته همایش انجمن علمی روانپزشکان ایران بود که با تلاش مداوم خود و پیگیری آن با همکاری کمیته علمی و اجرایی کنگره به ثمر نشست. لذا بر خود واجب می‌دانم مراتب تشکر و امتنان خود را از تلاش تمامی این عزیزان ابراز دارم.
همکاران صمیمی، همراه و مهربان دفتر انجمن، خانم‌ها زهرا خلفی و زهرا جانباز نیستانی مثل همیشه در کنار ما بودند. بدون یاری این عزیزان پیشرفت کار غیرممکن بود. از هر دو این بزرگواران سپاسگزارم.
بودن در کنار جناب آقای دکتر محسن رحیم‌‌نیا دبیر محترم اجرایی، با صفا و صمیمیت بی‌نظیر افتخاری بود که نصیب بنده شد. دوستان خوب و همراه دیگرم جناب آقایان دکتر ارسیا تقوا، دکتر امیرحسین جلالی، دکتر همایون امینی و دکتر امیر شعبانی در حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی هیچ زمانی ما را تنها نگذاشتند. از هر چهار عزیز صمیمانه متشکرم.
از اساتید ارجمند جناب آقای دکتر احمد جلیلی گران‌قدر و سرکار خانم دکتر مریم رسولیان والامنش که همیشه حامی و مشوق در این مسیر بودند و با راهنمایی‌های به‌موقع و مدبرانه در تسهیل امور نقش بسیار مهمی داشتند کمال تشکر و امتنان را دارم.
در انتها با اقتدا به بیتی از حافظ خطاب به پژوهشگران محترم به‌خصوص دستیاران و همکاران جوان روانپزشک و آرزوی استمرار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی برای دستیابی به راهکارهای عملی در تخفیف آلام دردمندان، دفتر گزارش را می‌بندم.

دکتر آرش میراب‌زاده

دبیر علمی همایش

 

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال