منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

راهنمای انعکاس اخبار خودکشی در رسانه

تعداد بازدید : 310
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۸/۱۵
0.00
راهنمای انعکاس اخبار خودکشی در رسانه [کمیته‌ی پیشگیری از خودکشی انجمن علمی روانپزشکان ایران]

 

  • بدانیم:

مطالعات متعدد و معتبر علمی نقش مؤثر رسانه را در پیشگیری از رفتارهای پرخطر و آسیب‌رسان نشان داده و  امروزه نقش رسانه‌ها هدف بسیاری از مداخلات حوزه‌ بهداشت و سلامت قرار گرفته ‌است. در سال‌های اخیر در جهان پویش‌های آگاهی‌رسانی در مورد خودکشی و حمایت از افراد در معرض خطر نیز به راه افتاده و باعث افزایش آگاهی عمومی، بهبود نگرش جامعه و تا حدی کاهش آمار خودکشی شده‌ است.
 کارهایی مانند انتشار مکرر اخبار خودکشی و ارجاعات زیاد به این خبرها، طرح خودکشی به‌عنوان یک اپیدمی، استفاده از کلمه‌‌ی «خودکشی» در سرتیتر خبرها، بیان هویت افراد و خانواده‌ افرادی که اقدام به این کار کرده‌اند (مخصوصاً چهره‌های مشهور)، ذکر جزئیاتی در مورد روش و محل اقدام به خودکشی (به‌‌خصوص در مواردی که این کار در یک محیط جمعی انجام گرفته باشد)، انتشار عکس و فیلم از واقعه و همچنین تقدیس، تکریم یا شرافتمندانه توصیف‌کردن خودکشی می‌تواند خطر خودکشی‌های تکانشی و تقلیدی را در افراد مستعد افزایش دهد.

نتایج بررسی‌ها نشان داده انعکاس نامناسب اخبار مرتبط با خودکشی بر افزایش این رفتار در افراد مستعد در بازه‌ی‌ زمانی پس از آن تأثیر دارد. همچنین تأثیر اقدام به خودکشی و خودکشی یک فرد بر وابستگان و نزدیکان بسیار سهمگین است و باعث بروز احساساتی مانند عذاب‌ وجدان و غم شدید می‌شود.

  • بنابراین یادمان باشد:

قبل از انتشار خبر خودکشی، با یک جستجوی ساده از صحت‌وسقم خبر و میزان انعکاس آن مطلع شویم و مراقب باشیم به فضای هیجانی جامعه دامن نزنیم.
خبر مرتبط با خودکشی را در صفحات پربیننده مانند صفحه‌ی اول یا آخر کار نکنیم. از بیان جزئیات حادثه مانند هویت فرد، نحوه‌ی دقیق اقدام، زمان و مکان آن، هرگونه روایت احساسی و هیجانی از خودکشی و انتشار عکس، فیلم، یادداشت یا هرگونه مدرک دیگری از حادثه اجتناب کنیم.
خوب است به خاطر داشته باشیم مصاحبه با افراد غیرمتخصص، خانواده‌ی قربانی و یا شاهدانی مانند پلیس و غیره ممکن است به‌شدت آسیب‌زا باشد.
در مورد خودکشی چهره‌های مشهور علاوه بر موارد فوق توصیه می‌شود در متن گزارش به خطر تأثیرپذیری افراد مستعد جامعه از این رفتار اشاره کنیم و به ماهیت چندعاملی این پدیده و ارتباط قوی آن با اختلالات روان‌پزشکی نیز بپردازیم.
در مورد علائم خطر و همین‌طور افکار و اقدامات خودکشی به‌عنوان یک مشکل مرتبط با بهداشت روان و آسیب‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کنیم. این کار می‌تواند در مناسبت‌های خاص و مرتبط مانند هفته‌ی سلامت (١ تا ٧ اردیبهشت)، روز جهانی پیشگیری از خودکشی (١٩ شهریور) یا هفته‌ی ملی بهداشت روان (٢٤ تا ٣٠ مهر) انجام شود.

منبع :
ارسال کننده :
فایل های مرتبط
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال