منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

اقدامات انجمن علمی روانپزشکان ایران در مورد زلزله غرب کشور

تعداد بازدید : 231
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۸/۲۷
0.00
ویکرد عمومی انجمن علمی روانپزشکان ایران نسبت به مداخلات روانی‌اجتماعی در حوادث و بلایا (طبیعی یا انسان‌‌ساخته) مبتنی بر شواهد و راهنماهای مداخلاتی معتبر ملی و بین‌المللی، به‌خصوص اسناد سازمان جهانی بهداشت، است.

اقدامات انجمن علمی روانپزشکان ایران در مورد زلزله غرب کشور

گزارش شماره یک، بیست و ششم آبان ١٣٩٦ [ویرایش دوم]

رویکرد عمومی انجمن علمی روانپزشکان ایران نسبت به مداخلات روانی‌اجتماعی در حوادث و بلایا (طبیعی یا انسان‌‌ساخته) مبتنی بر شواهد و راهنماهای مداخلاتی معتبر ملی و بین‌المللی، به‌خصوص اسناد سازمان جهانی بهداشت، است. در جریان مداخلات، زمینه اجتماعی-اقتصادی، فرهنگی و سرویس‌های خدمات سلامت موجود در منطقه آسیب‌دیده در نظر گرفته می‌شود.
با وجود تأثر انسانی از آلام آسیب‌‌دیدگان و حداکثر همدلی با داغ‌دیدگان، انجمن رویکردی منطقی، هدفمند، سازمان‌یافته و هماهنگ با نهادهای دولتی و غیردولتی اثرگذار را در پیش گرفته است.
از دو دهه پیش تعدادی از روانپزشکان از طریق همکاری با وزارت بهداشت شروع به پژوهش (زلزله‌های بیرجند-قاین و اردبیل)، تدوین برنامه و اجرای پایلوت (زلزله آوج قزوین)، و تدوین برنامه کشوری و اجرای کلان آن (بم، زرند و حوادث متعاقب آن) نمودند. در زلزله بم برای نخستین‌‌بار پوشش کامل جمعیت آسیب‌دیده در زلزله‌ای با ابعاد بسیار زیاد داده شد. در جریان خدمت‌رسانی به آسیب‌‌دیدگان بم، آموزش و ظرفیت‌سازی کلان که پیش از زلزله بم آغاز شده بود به شکلی بی‌سابقه افزایش یافت و ٤۰٣ روانشناس، روانپزشک و دستیار روانپزشکی آموزش دیدند، به‌طوری که تقریباً در هر استان افراد آموزش‌دیده‌ای حضور داشتند.

در حال حاضر، تهیه راهنماهای بالینی برای اختلالات روانپزشکی با هماهنگی وزارت بهداشت در دستور کار انجمن علمی روانپزشکان ایران قرار گرفته است. اما راهنمای مداخلات روانی‌‌اجتماعی در بلایا سال هاست که از سطح بهورز تا سطح پزشکان و مدیران با همکاری روانپزشکان در وزارت بهداشت تولید شده و یک‌بار نیز بازبینی شده است. استاندارد انجمن برای مداخله در چنین شرایطی راهنمای فوق است.
صرف داشتن دانش و تجربه بالینی، شرط کافی برای انجام مداخلات روانی‌‌اجتماعی در بلایا نیست. همکاران عزیزی که مایل به اعزام به منطقه هستند:
١) باید در مورد نیاز به خدمات خود کسب اطمینان کنند،
٢) پیشاپیش خود را از نظر دانش و مهارت برای کار در فیلد آماده کنند، و
٣) برنامه‌ریزی و آمادگی تدارکاتی برای کار در منطقه آسیب‌دیده داشته باشند تا نیازهای مسکن، غذا و گرمایش آنها به آسیب‌‌دیدگان محلی تحمیل نشود.

اقدامات انجمن در جریان زلزله غرب کشور:

الف- تماس با وزارت بهداشت و اعلام آمادگی برای ارائه خدمت، از ساعات اولیه حادثه انجام شد. نظر وزارت بهداشت بر این بود که تعداد کافی کارشناس آموزش‌دیده سلامت روان در منطقه حضور دارد و درباره نیاز به اعزام روانپزشکان در مرحله بعد اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ب- بازنشر راهنمای مداخلات در بلایا در شبکه‌های مجازی

پ- برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه آموزش مداخلات سلامت روانی‌‌اجتماعی در بلایا.
در این کارگاه اولویت با شرکت‌کنندگانی خواهد بود که مایل به اعزام به منطقه باشند.

ت- تماس و هماهنگی‌های متعدد با همکاران محترم شاخه کرمانشاه انجمن، معاونت محترم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و گروه روانپزشکی دانشگاه مذکور برای نیازسنجی در زمینه خدمات سلامت روانی‌‌اجتماعی.

ث- در تاریخ شنبه، ٢٧ آبان ١٣٩٦، جلسه‌ای با مدیرکل محترم دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت جهت برنامه‌ریزی مشترک برای آموزش و در صورت نیاز اعزام نیرو برگزار خواهد شد.

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال