منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

متن نامه رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران به معاون اجتماعی وزارت بهداشت

تعداد بازدید : 318
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۷
0.00
ررسی برخی موضوعات حوزه سلامت روان پیش از ملاقات با وزیر محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بسمه‌تعالی

تاریخ: ١٣٩٦/٩/١٢

جناب آقای دکتر سید محمدهادی ایازی
معاون محترم اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام

 نخست لازم می دانیم از توجه جناب‌عالی و برگزاری جلسه مقدماتی با اعضای هیأت‌‌مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران برای بررسی برخی موضوعات حوزه سلامت روان پیش از ملاقات با وزیر محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپاسگزاری نماییم.  با توجه به طرح موضوع تغییر احتمالی جایگاه تشکیلات دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد پس از تغییر ساختار اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشکیل معاونت اجتماعی و درخواست جنابعالی برای اعلام نظرات این انجمن در مورد موضوع فوق، وظیفه دانستیم که نظر انجمن را جهت استحضار جنابعالی به صورت مکتوب پیش از جلسه حضوری با جناب آقای وزیر تقدیم نماییم. 

 معمولاً هرگونه تغییر ساختاری با هدف ارتقاء کیفی یا کمی اهداف از پیش تعریف‌‌شده، پیگیری اهداف مغفول و یا اهداف جدید  سازمان صورت می‌‌گیرد. شکل‌‌گیری معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان‌‌دهنده توجه خاص آن وزارت به مقوله «تعیین‌‌گرهای اجتماعی سلامت» و همچنین لزوم جلب مشارکت گسترده‌‌تر بخش‌‌های بیشتری از اجتماع در ارتقای برنامه‌‌های نظام سلامت است. با توجه به درهم‌‌تنیدگی ابعاد مختلف سلامت روان با مسایل اجتماعی از یک سو و لزوم ارتقای بیشتر برنامه‌‌های مختلف سلامت روان با توجه به گستردگی شیوع اختلالات روانی و بار بیماری ها از سوی دیگر ارتقای تشکیلات مرتبط با سلامت روان در شرایط فعلی بسیار ضروری است. اطمینان داریم که حضرت‌عالی به خوبی استحضار دارید که تغییر ساختار در ستاد وزارت بهداشت و حتی تغییر متناظر ساختار در سطح دانشگاه های علوم پزشکی به تنهایی برای عملیاتی‌‌شدن برنامه‌‌ها به‌‌هیچ‌‌وجه کافی نیست و تنها برنامه‌‌هایی ضمانت اجرایی خواهند داشت که از ستاد تا محیطی‌‌ترین واحدهای نظام سلامت مانند مراکز جامع سلامت و خانه‌‌های بهداشت به شکل کاملاً ساختاریافته، نظام‌مند، یکپارچه و پویا در آن درگیر باشند. اما نکته نگران‌کننده آن است که در حال حاضر چنین شرایطی برای ساختار جدید فراهم نیست. با عنایت به موارد پیش‌گفت، دو پیشنهاد عملی انجمن علمی روانپزشکان ایران برای تغییر جایگاه تشکیلات متولی سلامت روان و اعتیاد در ساختار جدید عبارت‌اند از:

 الف. تغییر عنوان «معاونت اجتماعی» به «معاونت سلامت روانی اجتماعی» و تعریف حداقل دو مدیریت «امور سلامت روان» و مدیریت «امور اعتیاد» در کنار مدیریت‌‌های تعریف‌‌شده فعلی ذیل این معاونت: این تغییر تنها و تنها در صورتی مقرون به موفقیت خواهد بود که شبکه‌های بهداشت و درمان فعلی به شبکه‌های سلامت ارتقاء یابند و مدیران شبکه های سلامت با ابلاغ مستقیم ریاست دانشگاه تعیین و به جای پاسخگویی به معاونت بهداشت دانشگاه به تمامی معاونت ها از جمله معاونت سلامت روانی اجتماعی پاسخگو باشند.

 ب. حفظ ساختار فعلی دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد در زیرمجموعه معاونت بهداشت و تعیین مدیرکل این دفتر به‌‌عنوان مشاور وزیر تا ارتباط با سایر حوزه‌‌های سلامت تسهیل و تسریع شود.

انجمن علمی روانپزشکان ایران آمادگی دارد تا در جلسه حضوری با وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امکان توضیح بیشتر فراهم آید. از توجه ویژه جناب‌عالی به مقوله سلامت روان سپاسگزاریم.          

دکتر مریم رسولیان
رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال