منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

نامه اعلام نظر انجمن روانپزشکان درباره به‌کارگیری کتاب کالیفرنیا (٢٠١٨) به وزیر بهداشت

تعداد بازدید : 118
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۲/۲۶
0.00
جایگزینی کتاب کالیفرنیا ۲۰۱۸ با کتاب ارزش نسبی خدمات فعلی، می‌تواند منجر به عقب‌گرد در زمینه گام‌های اصلاحی طرح تحول سلامت در خصوص سلامت روان و افزایش تبعیض بین‌رشته‌ای شود. در کتاب کالیفرنیا ۲۰۱۸، ارزش نسبی خدمات روانپزشکی کاهش چشم‌گیری داشته است.

جناب آقای دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام
در ابتدا لازم می‌دانم از تلاش‌‌هایی که در دوران وزارت جنابعالی جهت تعریف کدهای خدمات تشخیصی و درمانی روانپزشکی (مصاحبه تشخیصی، انواع روان‌درمانی) انجام شده است تشکر کنم. با تعریف خدمات مذکور در کتاب ارزش نسبی خدمات، قدم‌هایی در راستای رفع تبعیض بین‌رشته‌‌ای و ارائه بهتر خدمات در جهت ارتقاء سلامت روان جامعه برداشته شد.

جایگزینی کتاب کالیفرنیا ۲۰۱۸ با کتاب ارزش نسبی خدمات فعلی، می‌تواند منجر به عقب‌گرد در زمینه گام‌های اصلاحی طرح تحول سلامت در خصوص سلامت روان و افزایش تبعیض بین‌رشته‌ای شود. در کتاب کالیفرنیا ۲۰۱۸، ارزش نسبی خدمات روانپزشکی کاهش چشم‌گیری داشته است. به‌عنوان مثال کد ۹۰۰۰۵۰ مربوط به خدمات روان‌درمانی نسبت به کتاب فعلی ۵۰% کاهش داشته است؛ مقایسه ارزش حرفه‌ای این کد با ارزش حرفه‌ای اقداماتی مثل آپاندکتومی و جراحی کاتاراکت در کتاب فعلی و ترجمه جدید این تغییر را نشان می‌دهد (جدول پیوست).

تعرفه ویزیت توسط هیأت دولت و خارج از ضرایب کتاب کالیفرنیا تعریف می‌شود. این امر باعث تبعیض قابل‌توجه بین رشته‌هایی مثل روانپزشکی،‌ داخلی و اطفال که مبتنی بر ویزیت سرپایی هستند با رشته‌های جراحی خواهد شد. علاوه بر موارد ذکرشده، تفاوت قابل‌توجه بین زمان صرف‌شده در ویزیت روانپزشکان و سایر تخصص‌ها باعث ایجاد فاصله بیشتری بین این گروه‌ها خواهد شد (زمان تعریف‌شده برای ویزیت روانپزشکی ۳۰ دقیقه و برای سایر تخصص‌ها ۲۰ دقیقه است و بر اساس این تفاوت ارزش ویزیت روانپزشکی باید معادل یک و نیم برابر سایر تخصص‌ها تعریف شود تا ارزش هر ساعت خدمت روانپزشکی معادل سایر تخصص‌ها شود).

جهت اصلاح موارد ذکرشده پیشنهادهای زیر می‌تواند کمک‌کننده باشد:

١- تعیین K ویژه برای گروه روانپزشکی: طبق جلسه مشترک هیأت‌مدیره انجمن با جناب آقای دکتر ایرج فاضل، رئیس محترم سازمان نظام پزشکی، ایشان پیشنهاد K ویژه برای گروه روانپزشکی را جهت کاهش تبعیض بین‌رشته‌ای مطرح نموده‌اند.

٢- تعریف حق ویزیت در کتاب ارزش نسبی خدمات (حداقل یک و نیم برابر سایر تخصص‌ها بر اساس زمان)

٣- تعیین سازوکار اجرایی جهت پوشش بیمه‌ای کلیه خدمات روانپزشکی (اعم از مصاحبه و معاینه تشخیصی، روان‌درمانی، ویزیت در منزل)

١٣٩٧/٢/٢٢

دکتر مریم رسولیان
رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال