منوی سایت
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 
تبلیغات

نامه‌ی اعتراضی جمعی از متخصصان حوزه‌ی سلامت روان ایران به تحریم مردم ایران

تعداد بازدید : 179
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۸/۱۵
0.00
نامه‌ی اعتراضی جمعی از متخصصان حوزه‌ی سلامت روان ایران به اثرات مخرب سیاست‌های تحریمی ایالات متحده بر سلامت روان مردم و بیماران دچار اختلالات روان‌پزشکی

نامه‌ی اعتراضی جمعی از متخصصان حوزه‌ی سلامت روان ایران به اثرات مخرب سیاست‌های تحریمی ایالات متحده بر سلامت روان مردم و بیماران دچار اختلالات روان‌پزشکی

🍁 دسترسی مردم ایران به داروهای حیاتی و تجهیزات پزشکی در نتیجۀ سیاست‌های یکجانبۀ رییس‌جمهور ترامپ به صورت جدی کاهش یافته است. دولت او قصد دارد، به بهانۀ تصمیم یکجانبۀ آمریکا به خروج از قرارداد چند‌ملیتی هسته‌ای ایران (JCPOA)، مجدداً تحریم‌های اقتصادی، تجاری، علمی و نظامی را در تاریخ ۴ نوامبر برقرار کند. 
تحریم‌های اقتصادی باعث منع مستقیم ورود دارو نمی شود، ولی درعمل به چند طریق این کار را می کند. تحریم بانک مرکزی ایران و محدودیت‌های سرکوب‌کننده برای بانک‌های بین‌المللی به قصد ممانعت از معامله با ایران تراکنش‌های مالی را، برای بانک‌های بین المللی و شرکت‌های دارویی، حتی در معامله‌های بشر دوستانه در بهترین حالت دشوار و در بدترین حالت نامطلوب و خطرساز می‌کند. 

🍁 بیماران ایرانی هم‌ اکنون نیز از تحریم آسیب دیده‌اند. فروش نفت ایران در بازارهای بین‌الملی تا حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و به نظر می‌رسد که این سیر ادامه خواهد یافت. با توجه به این‌که اقتصاد ایران عمدتاً به در‌آمدهای نفتی وابسته است، کاهش درآمدهای نفتی عواقب جدی دارد و در آینده نیز این اثرات بیش‌تر خواهد شد. 
زمانی که بودجه‌های قسمت‌های مختلف دولتی کاهش یابد، وزارت بهداشت ناچار می‌شود تهیۀ دارو و تجهیزات پزشکی را اولویت‌‎بندی کند. بنابراین داروهای جدید هزینه‌بر، که از نظر اقتصادی جایگزین مقرون به صرفه‌‌ای هم ندارد، کمتر تهیه خواهد شد. در‌نتیجه همان‌طور که انتظار می‌رود بیماران آسیب‌پذیر‌تر بیشتر آسیب خواهند دید: بیماران مبتلا به سرطان، مالتیپل اسکلروزیس، هموفیلی، بیماری‌های نادر، بیماران پیوندی و بالاخره بیماران روان‌پزشکی که تعدادشان کم هم نیست. 

🍁 تحریم‌های اقتصادی به دلیل اثرات زیانباری که بر سلامت انسان‌‌ها دارد در‌ واقع شکل پنهان جنگ تمام‌عیار است، با این هشدار که این تحریم‌‌ها نیز باعث مرگ انسان‌‌ها می شود، اما نه با بمب و گلوله بلکه از طریق کاهش دسترسی به خدمات سلامت. تآثیر تحریم‌های بین‌المللی سال ۲۰۱۲ بر ایران بررسی و منتشر شده است و ما اکنون دوباره در معرض اثرات مخرب تحریم کنونی هستیم که باعث کاهش پر‌شیب در‌آمدهای ایران، کاهش شدید ارزش پول ملی و افزایش گستردۀ بیکاری می شود. در نتیجه دولت آمریکا، در تضاد با حقوق بشر بین‌الملل، هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم، به صورت غیرقانونی و غیر‌انسانی دسترسی مردم ایران به خدمات بهداشتی را بسیار دشوار کرده است. 

🍁 مردم عادی ایران کسانی هستند که بیش‌تر از همه تحت تآثیر تحریم‌های فلج کنندۀ تحمیلی آمریکا قرار می‌گیرند و فشار زیادی بر سلامت روان و تندرستی آنان وارد خواهد شد. علاوه بر فشار روانی که بیماران دچار بیماری‌های جدی پزشکی و خانواده‌هایشان تحمل می‌کنند، ناچارند فشار روانی ناشی از نگرانی برای آینده را هم از نظر دسترسی به خدمات استاندارد پزشکی (به دلیل کاهش دارو یا افزایش قیمت آن) تحمل کنند.

🍁 ما، گروهی از متخصصان سلامت روان، نگرانی جدی خود را از اثر تحریم‌‌های آمریکا بر سلامت جسم و روان بیماران اعلام می‌کنیم و با توجه به این که انصراف دولت آمریکا را از اعمال این تحریم‌ها نامحتمل می‌دانیم، از جوامع بین‌المللی درخواست می‌کنیم برای حمایت از حقوق اولیۀ مردم ایران به هر شیوۀ ممکن اقدام کنند.

📎 توضیح: ایده‌ی این نامه در مجله‌ی آنلاین تجربه‌های_روان‌پزشکانه پرورده شد. متن آن به قلم دکتر بابک روشنایی‌مقدم روان‌پزشک و روان‌کاو به انگلیسی تهیه گردید و توسط دکتر فاطمه السادات میرفاضلی روان‌پزشک به فارسی برگردان شد.

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال