جایزه‌ی استاد دکتر داویدیان

 جایزه‌ی استاد دکتر داویدیان

جایزه‌ی استاد دکتر داویدیان

 (جایزه‌ی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برای روان‌پزشکان جوان)

تعریف

جایزه‌ی داویدیان (جایزه‌ی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برای روان‌پزشکان جوان) جایزه‌ای نقدی است که ازیک سو برای ارتباط میان دستیاران و روان‌پزشکان داخلی با دیگر روان پزشکان، و حمایت از ایده‌‌های نو و توانمندی‌های همکاران داخلی و ‌از دیگر سو برای ایجاد امکان برای حضور روان‌پزشکان جوان خارجی در ایران و شرکت در همایش‌های سالیانه و آشنایی با روان‌پزشکی در ایران پرداخت می‌شود.

میزان جایزه و تعداد جوایز در هر دوره با پیش‌نهاد کمیته‌ی همایش‌ها و با تایید هیات مدیره تعیین می‌گردد.  

در دور اول داخلی بود و بخش بین‌‌المللی برگزار نشد. میزان جایزه برای 5 نفر شرکت کننده داخلی و هر نفر ۱۵ میلیون ریال در نظر گرفته شده و اهدا گردید.   

دور دوم جایزه همانند دور اول داخلی بود و بخش بین‌‌المللی برگزار نشد. میزان جایزه برای شرکت‌کنندگان داخلی به تعداد پنج نفر و هر یک ۲۰-۱۵   میلیون ریال در نظر گرفته شد.   

شرایط شرکت‌کنندگان

تمام دستیاران روان‌پزشکی، و روان‌پزشکانی که کمتر از ۵ سال از آغاز فعالیت حرفه‌ای آنان گذشته باشد می‌توانند از این جایزه بهره‌مند شوند.

شرکت‌کنندگان در دور دوم  در دو گروه دستیاران و روان‌پزشکان جوان به شکل جداگانه مورد داوری قرار گرفتند.  در دور دوم هیات داوران به ۲ روان‌پزشک جوان و ۳ دستیار جایزه اهدا نمود. در دور اول سهمیه‌بندی لحاظ نگردید و تمام داوطلبان به رقابت با یکدیگر پرداختند.

شیوه‌ی انتخاب برندگان

در بازه‌ی زمانی اعلام شده افراد علاقه‌مند می‌توانند  چکیده‌ی سخنرانی خود را در موضوع اعلام شده ارسال نمایند. رزومه‌ی فرد، و چکیده‌ی‌ ارسال شده مبنای داوری خواهد بود. از میان ارسال کنندگان مقاله، به میزانی بیش از تعداد حداکثر برندگان، نامزد معرفی خواهد شد تا در زمان همایش سالانه در جلسه‌ای مشخص به ایراد سخنرانی بپردازند. هیات داوران، داوری نهایی را انجام می‌دهد. کیفیت سخنرانی نامزدها در تعیین برندگان نهایی تعیین کننده خواهد بود.

کمیته‌ی برگزار کننده‌ی جایزه

هیات داوران جایزه شامل رییس همایش سالانه، به عنوان رییس، دبیر علمی همایش به عنوان نایب رییس، و ۵-۷ تن از روان‌پزشکان شاخص کشور است.

هیات داوران جایزه، داوری نهایی و انتخاب برندگان جایزه را جهت حضور در برنامه های مربوط به این بخش به عهده دارد.

امور اجرایی جایزه را را در دو دور اول و دوم دکتر امیر حسین جلالی ندوشن به عنوان دبیر جایزه ( بدون حق رای در زمان داوری) پیگیری نموده است. 

اعضای هیات داوران دور اول عبارت بودند از:  

دکتر همایون امینی

دکتر علی اکبر نجاتی صفا

دکتر زهرا میرسپاسی

دکتر ونداد شریفی

دکتر کاوه علوی

دکتر محمد رضا خدایی

دکتر یوسف سمنانی

در دور دوم افراد زیر داوری جایزه را عهده‌دار شدند:

دکتر میرفرهاد قلعه‌‌بندی

دکتر گیتا صدیقی

دکتر نرگس بیرقی

دکتر مهران ضرغامی

دکتر بهروز بیرشک

دکتر حمید رضا نقوی

برنامه‌ی اجرایی جایزه

طی دو دور اول، جایزه‌ی انجمن علمی روان پزشکان ایران برای روان‌پزشکان جوان بخش جانبی همایش‌های سالانه بوده است.  شرکت‌کنندگان در دور اول طی یک جلسه و در دور دوم طی دو جلسه، و در روزهای برگزاری همایش سالانه سخنرانی‌های خود را ارائه دادند.

پرسش هر دور جایزه

دور اول

قرار است پاسخ های شما به پرسش‌های زیر وضعیت همکاری تیمی و کار گروهی را در کشور شما مشخص کنید. از این رو با این دیدگاه به سوالات پاسخ دهید.

  • آیا در کشور شما مقررات، دستورالعمل یا شیوه نامه‌ی مشخصی برای تیم سلامت روان وجود دارد؟ آیا اصولا ارائه‌ی خدمات به بیماران به شیوه ی تیمی صورت می‌گیرد؟
  • اگر تیم وجود دارد ساختار تیم، شرح وظایف اجزا و شیوه ی ارتباط و هماهنگی اجزا را شرح دهید.
  • اگر به صورت رسمی فعالیت گروهی و ساختار تیمی در کشور شما وجود دارد به باور شما چه عواملی در ایجاد آن سهم داشته اند؟ چه سودمندی هایی دارد؟ چه موانعی وجود دارد؟
  • اگر به صورت رسمی فعالیت گروهی و ساختار تیمی در کشور ما وجود ندارد به باور شما چه عواملی در عدم شکل گیری  آن سهم داشته اند؟ ایجاد آن چه سودمندی‌هایی می تواند داشته باشد؟ چه موانع یا مشکلاتی ممکن است به وجود آورد؟

آیا تجربه ای از کار تیمی یا تلاش برای کار تیمی داشته اید، یا شاهد آن بوده اید؟ آن را توصیف کنید.

دور دوم

دستیاران

ضمن توصیف یک نابسامانی، مشکل یا کمبود در بیمارستان محل آموزش، شهر محل خدمت، یا جامعه‌ی پیرامونتان ( درحوزه‌ی سلامت و بهداشت روان) راه‌حل خود را در قالب یک پروژه جهت بهبود یا رفع مشکل پیشنهاد دهید.

تبصره: رعایت اصول متعارف نگارش طرح پروژه‌های اجرایی ضروری است.

روان‌پزشکان جوان

هر گونه فعالیتی که در محل خدمت خود برای بهبود وضعیت ارایه‌ی خدمات سلامت روان به مراجعه‌کنندگان و یا بهبود بهداشت روان یا آگاهی جامعه انجام داده‌اید با شرح دقیق شرایط محیطی، مشخصات مداخله، تاثیر مداخله و شیوه‌ی سنجش اثربخشی آن به رشته‌ی تحریر در آوردید.

تبصره: نیاز نیست پروژه‌ی پژوهشی انجام داده باشید. هر گونه فعالیت اجرایی با رعایت مختصات فوق قابل قبول است.

برگزیدگان

دور اول

بیانیه‌ی هیات داوران جایزه‌ی داویدیان

به نام آن‌که جان را فکرت آموخت

هیأت داوران نخستین دوره‌ی جایزه داویدیان، به‌عنوان جایزه‌ی رسمی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برای روان‌پزشکان جوان، به یاد استاد برجسته‌ی روان‌پزشکی، مرحوم دکتر هاراطون داویدیان و با نکوداشت سایر بزرگان این علم، مفتخرند گزارش نهایی داوری این رقابت را اعلام دارند. خوشبختانه، در مرحله‌ی نخست، به‌رغم محدودیت زمانی، ۱۵ نفر از روان‌پزشکان جوان و دستیاران روان‌پزشکی کشورمان از آشنایی خود با کار گروهی و تجارب ارزشمندشان در این باره نوشتند. از این میان، با در نظر داشتن معیارهایی شامل رعایت اصول علمی نگارش، خلاقیت در نوشتار، حضور و مشارکت فرد در تجربه‌ی ارائه‌شده، جمع‌بندی مناسب و کارایی پیشنهادهای ارائه‌شده، ۹ مقاله شایسته‌ی حضور در ارزیابی نهایی شناخته شدند. با کناره‌گیری دو نفر از دستیاران، به‌سبب حضور در کنگره‌ جهانی روان‌پزشکان جوان در آتن، هفت نفر از برگزیدگان مرحله نخست، در نخستین روز سی‌ و سومین کنگره‌ی سالیانه انجمن علمی روان‌پزشکان ایران آثار خود را ارائه کردند. ضمن تقدیر و تشکر از تمام عزیزانی که در این رقابت حضور یافتند، هیأت داوران با در نظر گرفتن عواملی چون شیوایی بیان، شیوه‌‌ی ارائه، بهره‌ بردن بهینه از امکانات دیداری-شنیداری و مدیریت زمان، پنج نفر را، به‌ترتیب الفبا، به‌عنوان برگزیدگان نهایی نخستین دوره ی این جایزه معرفی می‌کنند. برگزیدگان نهایی این دوره به ترتیب الفبا عبارتند از:

 🔻دکتر مسعود احمدزاد اصل

 🔻دکتر حمیدرضا توفیقی

🔻دکتر نغمه صبا

🔻دکتر المیرا لایق

 🔻دکتر فاطمه‌‌السادات میرفاضلی.

همچنین هیأت داوران نخستین دوره جایزه داویدیان از سرکار خانم دکتر المیرا لایق، به‌سبب فعالیت ارزشمند و دست‌آورد چشمگیرشان و همچنین ارائه ی مناسب و خلاقانه این تجربه به‌طور ویژه تقدیر می‌کنند.

دور دوم

🔻روان‌پزشکان جوان

دکتر سارا فرهنگ

دکتر شهاب شیر خدا

🔻دستیاران

دکتر مهتاب معتمد و دکتر فریناز آقاجان نشتایی ( پروژه‌ی مشترک)

دکتر ونوس وطنخواه

دکتر ریحانه حاجی‌زاده ذاکر

نامزدهای چهارمین دور جایزه‌ی استاد داویدیان

نامزدهای چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی استاد داویدیان در دو بخش دستیاری و روان‌پزشکان جوان به شرح زیر می‌باشند. این افراد در جلسه‌ای که روز سوم همایش سالیانه ۲۵ مهر ماه ۹۸ از ساعت ۱۴ تا ۱۷ برگزار خواهد شد ایده‌ها یا فعالیت‌های انجام شده‌ی خود را ارائه خواهند نمود. در نهایت بر اساس آیین‌نامه‌ی جایزه، به دو برگزیده، تندیس جایزه و جایزه‌ی نقدی اهدا خواهد گردید.


🔻دستیاران

 دکتر شیوا ایلیایی و دکتر حنانه صفرزاده
دکتر آلاله بهرامیان
دکتر رحیم بدر فام
دکتر سویا بهمنی و همکاران
دکتر امیرحسین جعفری و همکاران
دکتر بهاره حکیمی
دکتر طیبه حسینی و همکاران
دکتر زهرا رجایی و همکاران
دکتر سامان رسولی و همکاران
دکتر علی فلاح‌زاده
دکتر زهرا کفعمی

🔻روان‌پزشکان جوان

دکتر فاطمه سادات باطنی
دکتر رزا علیخانی و همکاران
دکتر فائزه غلامیان
دکتر سیده بنت الهدی موسوی
دکتر محمدرضا نجارزادگان
دکتر سید زهرا هاشمی

۵ مهرماه ۱۳۹۸

هیات داوران دور چهارم

دکتر سید کاظم ملکوتی
دکتر ربابه مزینانی
دکتر مژگان خادمی
دکتر فرزین رضاعی
دکتر بهرنگ شادلو

در مورد نام جایزه

هاراطون داویدیان دوم اسفندماه سال ۱۳۰۲ در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه به ترتیب در دبستان کوشش و کالج البرز، وارد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی در سال ۱۳۲۷ از این دانشکده فارغ التحصیل شد. دکتر داویدیان پس از طی دوره‌ی دکتری پزشکی در یازدهم مرداد ماه سال ۱۳۲۹ به دستیاری بخش جدید التأسیس بیماری‌های روانی، وابسته به دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتخاب شد و خدمات دانشگاهی خود را از آن تاریخ آغاز کرد. دانشگاه تهران، یعنی تنها دانشگاه ایران تا سال ۱۳۲۹ فاقد بخش بیماری‌های روانی بود. اما در همان سال به کوشش شادروان مرحوم دکتر حسین رضاعی یگانه استاد این رشته، در بیمارستان هزار تختخوابی (امام خمینی (ره) کنونی) این بخش تأسیس و در سال بعد بخش بیماری‌های روانی به محل دیگری انتقال یافت و به نام بیمارستان روزبه نام‌گذاری شد. دکتر داویدیان به عنوان نخستین دستیار رشته بیماری‌های روانی در این بیمارستان زیر نظر اساتیدی چون دکتر حسین رضاعی و دکتر عبدالحسین میرسپاسی مشغول به فعالیت شد. از آن‌جا که کاردرمانی از شیوه‌های مؤثر در درمان بیماری‌های روانی است، دکتر داویدیان با جلب موافقت و حمایت رییس دانشکده‌ی‌ پزشکی وقت، شادروان مرحوم دکتر محمد علی حفیظی، موفق به تأسیس بخش کاردرمانی در بیمارستان روزبه شد و سرپرستی آن را به عهده گرفت.

دکتر داویدیان  در سال ۱۳۳۴ به منظور ادامه تحصیل عازم لندن شد و در سال ۱۳۳۷دیپلم تخصصی بیماری‌های روانی را از دانشگاه لندن دریافت کرد.

وی پس از بازگشت به میهن و شروع خدمات دانشگاهی، مدارج مختلف آموزش، دانشیاری، تصدی بخش و ریاست بخش روانی را یکی پس از دیگری طی کرد و در سال ۱۳۴۷ مقام استادی رشته بیماری‌های روانی دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تهران را کسب نمود. دکتر داویدیان در سال ۱۳۷۰ پس از ۴۲ سال خدمت دانشگاهی به افتخار بازنشستگی نائل آمد. در مدت خدمت وی بارها سمت ریاست بیمارستان روزبه و مدیر گروهی را عهده‌دار بوده است.

 دکتر هاراطون داویدیان در سال ۱۳۵۰ به مناسبت تأسیس کالج سلطنتی روان‌پزشکان انگلستان به عضویت افتخاری هیات مؤسس کالج مزبور برگزیده شد. همچنین وی در سال‌های ۱۳۷۰-۱۳۴۹ سمت کارشناس بهداشت روانی در سازمان جهانی بهداشت را داشت. از سال ۱۳۵۰ الی ۱۳۶۲ نیز به عضویت کمیته بین‌المللی انجمن جهانی روان‌پزشکی و از سال 1356 الی 1364 به عضویت کمیته‌ی اخلاق انجمن مزبور انتخاب شد.

دکتر داویدیان به عنوان یک دانش‌پژوه برجسته‌ی ایرانی به واسطه دستاوردهای علمی و پژوهشی فراوان و خدمات شایسته‌اش به جامعه پزشکی به ویژه روان‌پزشکی و نیز حضور فعالش در تأسیس و گسترش نهادهای آموزشی و علمی کشور و کسب امتیازات چشمگیر در سطح بین المللی، بنا به پیشنهاد شورای علمی و تصویب مجمع عمومی در سال ۱۳۷۷ به مقام عضویت افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران نایل شد. وی در سال ۱۳۷۸ از سوی انجمن جهانی روان‌پزشکی جزو پنج تنی قرار گرفت که طی مراسمی عنوان «پیشگام در روان‌پزشکی» به آنان اعطا گردید. دکتر داویدیان همچنین از اعضای مؤسس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران است و از بدو تأسیس انجمن از سال ۱۳۷۵ ریاست آن را هم برای دو دوره عهده‌دار بوده است.

استاد دکتر هاراطون داویدیان پس از سال‌ها تلاش و فعالیت در آبان ماه سال ۱۳۸۸ دار فانی را وداع گفت.