اسپانسرهای اصلی همایش سی و هفتم انجمن علمی روانپزشکان ایران

بیشتر بخوانید

در هر وبینار تنها ۱۵۰ نفر از شرکت کنندگان که قبلا در سایت آموزش مداوم ثبت نام کرده‌اند قادر به کسب امتیاز هستند.هر وبینار دارای ۳ امتیاز آموزش مداوم است و هر فرد در هر روز تنها می‌تواند ۳ امتیاز کسب نماید.

بیشتر بخوانید

به نیمه‌های سال ۱۳۹۹ در شرایطی نزدیک می‌شویم که کشور عزیزمان با تجربه بحران‌های متعدد هم زمان و پیاپی، با حجم فزاینده مشکلات روانپزشکی دست و پنجه نرم می‌کند. این در حالی است که افق نامشخص بحران کرونا و مشکلات اجتماعی اقتصادی با خلق فضای ناامیدی پرداختن به بحرانها را پیچیده‌تر ساخته است. در این میان کودکان و نوجوانان و خانواده‌های آنها از آسیب‌پذیری خاصی برخوردارند.

بیشتر بخوانید

در این یادداشت برای نشان دادن تصویری از وضعیت کنونی سلامت روان عمومی و یادآوری عوامل قابل اصلاح آن، نخست به مفهوم روزآمد سلامت روان اشاره می‌شود، سپس مروری بر وضعیت کنونی سلامت روان مردم و نیاز آنها به خدمات ارائه می‌گردد و در نهایت، برخی از عوامل دخیل در تعیین سطح سلامت روان مردم که خارج از کنترل درمانگران است و در ورای حیطه ارتباط درمانگران با نیازمندان خدمات عمل می‌کند معرفی می‌شود.

بیشتر بخوانید

در بسیاری از نقاط جهان افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی بخشی از افراد آسیب‌پذیر اجتماع را تشکیل می‌دهند. این افراد علاوه بر رنج آشکار ناشی از وجود اختلال روانی با فرسودگی ناشی از انگ اختلال روانی و جدایی از جامعه روبه‌رو هستند. متأسفانه غفلت و سوءاستفاده فیزیکی- جنسی و روانی از این بیماران شایع بوده و علاوه بر این، بیماران با طرد از جامعه، از دست دادن موقعیت‌های شغلی و محرومیت از دسترسی به خدمات مواجه هستند.

بیشتر بخوانید

هميشه زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد تا مدت‌زمانی همه به آن موضوع می‌پردازند و بعد دوباره انگار مشکلات را فراموش می‌کنیم و حرف‌های کارشناسی هم دیگر شنیده نمی‌شود. شاید مهم‌ترین مشكلي که در مورد آگاهی‌دادن به بچه‌ها و نوجوانان وجود دارد این است که در برخي دستگاه‌ها سیاست انکار را در پیش‌گرفته‌ایم و تصور می‌کنیم که مشكلات کودک‌آزاری جنسی سری فقط در قشري خاص اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید

آزار جنسی به تماس‌ها و تعاملات بين کودک و فرد بزرگ‌سال اطلاق می‌شود که در آن کودک با هدف تحريک جنسی فرد متجاوز يا شخص ديگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آزار جنسی ممکن است توسط افراد زير ١٨ سال نيز رخ دهد. اگر هر دو شخص قربانی و مهاجم نابالغ باشند درصورتی‌که تفاوت سنی آنها بیش از سه سال باشد و یا اعمال زور وجود داشته باشد بازهم کودک‌آزاری محسوب می‌شود. بسیاری از موارد آزار جنسی پنهان و فاش‌نشده باقی می‌مانند. ممکن است کودک به علت ترس شدید از واکنش والدین، اطرافیان و همچنین تهدیدی که از سمت مهاجم شده است جرأت ابراز آن را نداشته باشد.

بیشتر بخوانید

بر اساس خبری که چندی پیش توسط رسانه‌‌ی خبری کانادا – Canadian Broadcasting Corporation – منتشر شد(۱)، دولت کانادا لایحه‌ی قانونی‌سازی ماری‌جوانا را به مجلس برد. بر اساس این لایحه، افراد بالای ۱۸ سال حق حمل حداکثر ۳۰ گرم ماری‌جوانا را دارا خواهند ‌بود. افراد می‌توانند تا چهار گیاه حشیش را در خانه پرورش دهند و یا حشیش مصرفی خود را از یک فروشنده‌ی گواهی‌شده بخرند. حداقل جریمه‌ی رانندگی تا دو ساعت پس از مصرف ۱۰۰۰ دلار و حکم تصادف منجر به مرگ بعد از مصرف حبس ابد خواهد ‌بود.

بیشتر بخوانید

سلام و عرض ادب دارم خدمت شما و همه‌ی خوانندگان و خوشحالم که پس از سال‌ها با جوانان هم صحبت می‌شوم. زمانی که به ایران بازگشتم تعداد روان‌پزشکان فارغ‌التحصیل خارج از کشور انگشت‌شمار بود. از صدا و سیما خواستند با من مصاحبه کنند؛ شرط من این بود که مصاحبه باید به صورت زنده باشد تا سانسوری صورت نگیرد. زیرا رشته ما به گونه‌ای‌ است که سانسور در آن جایی ندارد. تا امروز یکی دو بار با روزنامه‌ها در مورد برخی نمونه‌های بالینی صحبت کرده‌ام، ولی این اولین‌بار است که حاضر به انجام مصاحبه می‌شوم.

بیشتر بخوانید

انجمن علمی روانپزشکان ایران فرصت انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری را برای طرح دوباره موضوع سلامت روان در منظر مسؤولان و سیاست‎‌گذاران غنیمت دانست و مطالبات خود را خطاب به نامزدهای تصدی این جایگاه منتشر کرد. انجمن از نامزدهای انتخابات درخواست کرد که در برنامه‌ها و سیاست‌های خود به این مطالبات توجه کنند.

بیشتر بخوانید

چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان با هدف افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان و به منظور بازآفرینی و ارائه موثر موضوعات روانشناختی، توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید

هشتمین همایش سراسری روانپزشکی کودک و نوجوان

بیشتر بخوانید

یادداشتی به بهانه برگزاری مراسم روز جهانی آگاه‌سازی از اوتیسم در انستیتو روانپزشکی تهران (بيست و يكم فروردين)؛ و معرفی روش فلور تایم
نوشته دکتر میترا حکیم شوشتری، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان

بیشتر بخوانید