انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در سال ۱۳۴۵ با تلاش تنی چند از روان‌پزشکان و پیش‌کسوتان روان‌پزشکی ایران باهدف ارایه‌ی فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و تخصصیِ روان‌پزشکی، و به عنوان یک انجمن غیردولتی و غیرانتفاعی تشکیل شد و بر طبق مستندات موجود تا سال ۱۳۶۵، از جمله فعال‌ترین انجمن‌های علمی و تخصصی، بود؛ و روان‌پزشکی امروز ایران مدیون پایه‌گذاران و گردانندگان آن است.

در سال ۱۳۷۵، با پی‌گیری تعدادی از همکاران و پس از وقفه‌ای نسبتاً طولانی، که ناشی از شرایط سیاسی و اجتماعی کشور بود، مجدداً انجمن احیا و شروع به فعالیت کرد؛ و با توجه به افزایش تعداد روان‌پزشکان در سراسر کشور، اقدام به عضوگیری و تشکیل شعبه در استان‌های مختلف کرد. در حال حاضر در بیش از ۱۴ استان، شعبه‌ی فعال و مرتبط با انجمن مرکزی فعالیت دارند.

با توجه به نیاز به ارتقای سطح علمی و آموزشی اعضا، علاوه بر برگزاری مستمر همایش‌های سالیانه‌ در پاییز هر سال، این انجمن هر ماه نیز جلسات سخن‌رانی و برنامه‌ها‌ی بازآموزی گوناگون را در طی سال، با هدف افزایش آگاهی و معلومات روان‌پزشکان، پزشکان عمومی، داروسازان و سایر رشته‌های پزشکی برگزار می‌کند. علاوه بر آن، در بعضی استان‌ها نیز با هم‌آهنگی انجمن مرکزی، سمینارها و سخن‌رانی‌هایی مطابق با نیاز اعضا برگزار می‌شود.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران، ضمن برقراری ارتباط فعال و مؤثر با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دو نهاد فعال در امور صنفی و تخصصی پزشکی، با سایر انجمن‌های پزشکی و هم‌چنین سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط نیز همکاری دارد و به عنوان صاحب‌نظر و مشاور، نظر مشورتی خود را در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، درمانی، صنفی روان‌پزشکی اعلام می‌کند

ادامه مطلب

جدیدترین اخبار و مطالب


نامه انجمن علمی روان‌پزشکان ایران به معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مخالفت با شرایط اعلامی برای عضویت در هیئت‌مدیره انجمن‌های علمی


در خصوص برنامه کشوری نسخه الکترونیک و با توجه به ضرورت رعایت حقوق بیماران و کادر درمان، انجمن علمی روان‌پزشکان ایران موارد زیر را جهت بررسی و اصلاح اعلام می‌کند. لازم به ذکر است که نسخه‌نویسی و پرونده‌ی الکترونیک علاوه بر مزایای متعدد، دارای تهدیدهایی است که بی‌توجهی به آنها می‌تواند آسیبی جدی به فرایند ارائه‌ی خدمات سلامت وارد آورد.


درخواست انجمن علمى روان‌پزشکان ايران از وزارت بهداشت براى جلوگيرى از به‌كارگيرى نابه‌جاى ابزارها در درمان اختلالات روان‌پزشكى


واكنش اعتراضى انجمن‌هاى علمى گروه پزشكى به دستورالعمل جديد غربالگرى ناهنجارى‌هاى جنينى


آیین نکوداشت استاد فرزانه دکتر احمد محیط


پاسخ انجمن علمی روانپزشکان ایران به معاونت بهداشت، امداد و درمان نیروی انتظامی در خصوص غربالگری متقاضیان گواهینامه رانندگی


داروهای کم یاب یا نایاب در روانپزشکی


پنجمین جایزه افشین یداللهی مانند سال‌های پیشین همزمان با سی و نهمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران با هدف ارتقاء بهداشت روان جامعه، به فرد یا نهادی غیر از روانپزشکان که گام ارزشمندی در راستای ارتقا سلامت روان جامعه برداشته باشند، اهدا می گردد.


انتخابات شاخه خوزستان در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ به صورت حضوری و با حضور نماینده هیئت مدیره برگزار شد به تأييد هيئت‌مديره انجمن علمى روان‌پزشکان ايران رسيد.


ابلاغ شناسنامه و استانداردهای خدمات روان‌درمانی


انتخابات شاخه‌ی اصفهان انجمن علمی روانپزشکان ایران در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ به صورت حضوری، با مشارکت ۷۴ تن از اعضای شاخه، و با حضور نماینده‌ی هیئت مدیره‌ی انجمن و نماینده‌ی نظام پزشکی اصفهان برگزار شد و نتیجه‌ی آن به شرح زیر به تأييد هيئت‌ مديره‌ی انجمن علمى روان‌پزشکان ايران رسيد.


جایزه استاد داویدیان، جایزه انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برای حمایت از ایده‌های نو و توانمندی‌های همکاران روان‌پزشک جوان و دستیاران روانپزشکی به همراه جوایز نقدی، تندیس و لوح تقدیر است.


كميته درمان هاى زيست شناختى انجمن علمى روان پزشكان ايران برگزار می‌كند سمپوزیوم «مدیریت دارویی موارد مقاوم به درمان اختلالات روان‌پزشکی» داراى امتیاز بازاموزی.


راهنمای ارسال چکیده مقاله همایش سی و نهمین همایش انجمن علمی روانپزشکان ایران