نامه مسئولان انجمن‌هاى پزشكى درباره طب سنتى خطاب به رئيس سازمان نظام پزشكى

جناب آقای دکتر محمدرضا ظفرقندی

ریاست محترم سازمان نظام پزشکی

با سلام و احترام.

پیرو صدور مجوز تبلیغات برای برخی از «مؤسسات ارائه‌ی خدمات برخط سلامت»، انجمن علمی روان‌پزشکان ایران با توجه به رسالت حرفه‌ای خود در جهت حمایت از حقوق بیماران، موارد زیر را به عنوان دغدغه‌های اخلاقی و حرفه‌ای اعلام می‌کند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و شکل‌گیری شیوه‌های ارتباطی نوین، تغییر در شکل رابطه‌ی ارائه‌کنندگان و دریافت‌کنندگان خدمات سلامت شتاب بیشتری یافته است. همه‌گیریCOVID-19 نیز نیاز به استفاده از تکنولوژی را بیشتر کرده است. در همین راستا انواع سامانه‌های نوبت‌دهی، ارائه‌ی خدمت برخط، و ذخیره و نگهداری پرونده‌های الکترونیکی عرضه شده است.

اقدام سازمان نظام پزشکی در جهت نظارت بر تبلیغات شرکت‌های ارائه‌کننده‌ی خدمات برخط شایسته‌ی تقدیر است‌. اما ظرایف خاصی وجود دارند که به توجه ویژه نیاز دارند. لذا از سازمان نظام پزشکی خواستاریم تا با مشارکت نهادهای مسئول چاره‌ای برای آن‌ها بیاندیشد.

  • رازداری: رعایت حریم خصوصی و حفظ اسرار بیماران، مهم‌ترین اصل یک ارتباط درمانی حرفه‌ای است. ضروری است که سامانه‌های برخط تمام اصول رازداری را رعایت کنند. اطلاعات شخصی بیماران باید به دقت حفظ شود. موارد درمانی باید بین بیمار و پزشک به‌عنوان یک امر محرمانه باقی بماند. در شرایط فعلی مشخص نیست که اطلاعاتی که در این سامانه‌ها ردوبدل می‌شوند در معرض رویت چه کسانی خواهند بود. همچنین معلوم نیست که اطلاعات ذخیره شده در سرورها برای چه کسانی قابل مشاهده است. بدیهی است که به‌جز پزشک و خود بیمار هیچ فرد حقیقی و حقوقی دیگری بویژه مؤسسان و کارکنان سامانه‌های برخط، نباید به اطلاعات درمانی دسترسی داشته باشد.
  • صلاحیت: صلاحیت ارائه‌ی خدمات افرادی که در این چارچوب فعالیت می‌کنند باید به دقت تحت نظر باشد. به‌ویژه در خصوص خدمات مربوط به سلامت روان گاهی دیده می‌شود افرادی که تحصیلات و مدرک تخصصی مورد تأیید ندارند، در حال ارائه‌ی خدمات سلامت روان هستند. تا جایی که به‌راحتی در امور پزشکی مداخله می‌کنند. بسیاری از اصول حرفه‌ای در برخی از مشاوره‌های سلامت روان رعایت نمی‌شود. گاهی مشخص نیست که فرد ارائه‌کننده‌ی خدمت، آموزش‌های لازم را دیده است و صلاحیت یک درمانگر مستقل را دارد یا خیر. معلوم نیست که تحت نظارت فعالیت می‌کند یا خیر. اگر تحت نظارت کار می‌کند مشخص نیست که آیا فرد نظارت‌دهنده شرایط و صلاحیت ارائه‌ی نظارت را دارد یا خیر.
  • آموزش درمان برخط: از آن‌جایی که درمان برخط روی نوع رابطه‌ی درمانی و چارچوب‌های آن تأثیرات جدی‌ای می‌گذارد، درمانگران باید در خصوص نحوه‌ی ارتباط برخط، تحت آموزش‌های ویژه قرار گیرند.  این مسأله، که در دوره‌های آموزشی و بازآموزی در گذشته مورد توجه نبوده است، باید به طور جدی در دستور کار آموزشی قرار گیرد.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران با توجه به رسالت خود در زمینه‌ی اخلاق حرفه‌ای، برای ارائه‌ی مشورت‌های تخصصی در خصوص مسائل فوق اعلام آمادگی می‌‌کند.

با تشکر

                                                   دکتر مجید صادقی

       رییس انجمن علمی روانپزشکان ایران

به اشتراک بگذارید :