گزارش سالیانه کمیته ی اخلاق و قانون

دکتر حمید یوسفی، روانپزشک

دبیر کمیته

از آذرماه سال ۱۳۹۷ دوره‌ی جدید فعالیت کمیته‌ی اخلاق و قانون انجمن روان‌پزشکان آغاز به فعالیت کرد. در ابتدای این دوره از تلاش و پیگیری استادان و همکارانی که حاصل زحمات ایشان منجر به تهیه و تایید سند مهم انجمن یعنی منشور اخلاقی انجمن روان‌پزشکان ایران گردید، یاد و قدردانی شد. متأسفانه در طول سالیان گذشته تعدادی از آن استادان هم چون دکتر داویدیان و دکتر آصفی از میان ما رفتند. برخی از ایشان نیز به دلایل مختلف امکان حضور و فعالیت در انجمن را نداشتند. بنابراین تصمیم گرفته شد افراد واجد شرایط برای عضویت در کمیته‌ی اخلاق و قانون باهم فکری همکاران دعوت شوند درعین‌حال از جناب آقای دکتر نوربالا که ریاست کمیته‌ی قبل را به عهده داشتند و به همت ایشان منشور اخلاقی انجمن سامان گرفته و جامه‌ی حیات پوشیده بود، درخواست شد باوجود مشغله‌ی فراوان هم چنان از اعضای کمیته‌ی کنونی به شمار آیند که ایشان با بزرگواری این زحمت را پذیرفتند.

در طول یک سال اخیر کمیته‌ی اخلاق و قانون  اقدامات چندی را در دستور کار قرارداد که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود

تهیه فرم عضویت برای کمیته به دلیل ماهیت این کمیته به نظر رسید لازم است برای افرادی که به عضویت کمیته درمی‌آیند فرم مخصوصی تهیه شود تا ازنظر شرایط عمومی برای فعالیت به‌ویژه مساله تعارض منافع وضعیت داوطلبان ارزیابی گردد بازنگری و اجرایی کردن منشور اخلاقی اولین ویراست منشور اخلاقی حرفه‌ای روان‌پزشکی در طول ۷ سال و طی حدود ۳۵ جلسه در کمیته‌ی اخلاق انجمن تدوین‌شده و پس از تایید  هیات مدیره‌ی انجمن در تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۴ به تصویب مجمع عمومی انجمن علمی روان‌پزشکان رسید.

لازم به نظر می‌رسد راه‌کارهایی برای اجرا و ترویج این منشور اندیشه شود. هم‌چنین برای بازنگری و ویراست جدید منشور نیز جلساتی برگزار می‌شود.

اظهارنظر و پاسخ به استعلام وزارت بهداشت درباره‌ی موارد مجاز پیشگیری از بارداری (به معنی ارائه خدمات رایگان در قالب شبکه‌های بهداشت) در مبتلایان به اختلالات روان‌پزشکی چندین جلسه بحث و گفت‌وگو درباره نامه‌ی نظام پزشکی مربوط به موضوع ماده ۳۴  آیین‌نامه‌ی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلان حرفه‌های پزشکی تشکیل شد و درباره چگونگی پاسخ و اجرای این ماده هم‌اندیشی شد. نتیجه‌ی اصلی این جلسات، پرهیز از ورود به عرصه‌ی اجرایی و قضایی به دلیل فقدان زیرساخت و امکانات انجمن و تلاش برای پایش و ارائه‌ی رهنمودهای ارشادی در محدوده‌ی وظایف انجمن بود.

برگزاری نخستین همایش  چالش‌های حقوقی و قضایی بیماران روان‌پزشکی در خردادماه ۱۳۹۸ که زمینه‌ساز تعاملی سازنده میان کارشناسان قضاوت و حقوق و متخصصین روان‌پزشکی و بهداشت روانی گردید.

تشکیل کارگاه تدوین پیش‌نویس آموزش اخلاق در روان‌پزشکی در همایش سالیانه‌ی انجمن روان‌پزشکان در مهرماه ۱۳۹۸

تهیه‌ی محتوای آموزشی بنا بر تصمیم اعضای کمیته به دلیل آن‌که منابع علمی کافی درزمینه‌ی اخلاق حرفه‌ای در روان‌پزشکی به زبان فارسی از کمبود بزرگی رنج می‌برد، قرار شد به همت تعدادی از همکاران کتاب Professionalism in psychiatry  تألیف گابارد تهیه و ترجمه شود.

خبر خوب این‌که  کار ترجمه  آغازشده و بخش عمده‌ای از آن نیز  به پایان رسیده است. امیدواریم در آینده‌ی نزدیک ترجمه کتاب یادشده به زیور طبع آراسته گردد تا قدم هرچند کوچکی در جهت غنی ساختن گنجینه‌ی منابع نظری درزمینه‌ی اخلاق حرفه‌ای روان‌پزشکی فراهم گردد.

در همین‌جا از همه‌ی اعضای فعال کمیته و در رأس ایشان از ریاست محترم کمیته جناب آقای دکتر  مهدی نصر اصفهانی که چراغ این کمیته را روشن نگاه داشتند و نیز هیات مدیره محترم که عنایت خاصی به کمیته داشتند سپاس‌گزاری به عمل می‌آید.

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید

هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند

به اشتراک بگذارید :