گزارش عملکرد کمیته روان‌درمانی انجمن روان‌پزشکان ایران از فروردین‌ماه سال 98 تاکنون

دکتر محمد صنعتی

رییس کمیته

 در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ از تاریخ ۲۹ لغایت ۳۱ فروردین‌ماه سومین کنگره روانکاوی و روان‌درمانی ایران، در سالن همایش‌های شهید غرضی در بیمارستان میلاد با حضور پرشور علاقه‌مندان این حیطه و ثبت‌نام بیش از ۷۰۰ نفر، با همراهی افراد و موسسات آموزش و نشر روانکاوی اعم از مراکز خصوصی و دانشگاهی ایران، و همکاری روانکاوان و روان‌درمانگران تحلیلی برجسته داخلی و خارجی برگزار شد. در این کنگره دکتر محمد صنعتی به‌عنوان رییس کنگره، دکتر مهدیه معین به‌عنوان دبیر علمی و دکتر والنتین آرتونیان به‌عنوان دبیر اجرایی فعالیت داشته‌اند. همچنین دپارتمان رواندرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان همکار علمی و اجرایی انجمن علمی روانپزشکان ایران بودند. در این کنگره که گزارش کامل آن خدمت انجمن فرستاده‌شده است، تعداد از سخنرانان برجسته ایرانی و خارجی حضورداشته‌اند که از کشورهای دور و نزدیک به کنگره آمده بودند. همچنین سخنرانی تعدادی از سخنرانان که امکان حضور در کنگره را نداشته‌اند هم به‌صورت ویدیو کنفرانس ارائه شد. در حاشیه این کنگره  ۶ سمینار بالینی و ۸ کارگاه هم برگزار شد. همچنین بعد از اتمام کنگره، تعدادی از اعضای اجرایی کنگره به همراه دکتر معین و دو تن از مدعوین کنگره، پروفسور رابرت هینشلوود (روانکاو سرشناس مکتب بریتانیا) و دکتر مهین گلبندی، به یزد و کرمان سفرکرده‌اند و در مراکز آموزشی این دو استان کلینیکال سمینار برگزار کرده‌اند.

به‌غیراز کنگره، کمیته روان‌درمانی در راستای تشکیل گروه بالینت ایران از سال‌های پیش، اقدام به برگزاری کارگاه یک‌روزه لیدرشیپ بالینت در فروردین‌ماه ۱۳۹۸ با حضور دکتر براون کرد. همچنین 5 نفر از اعضای گروه بالینت ایران که به‌عنوان لیدر تایید شده بالینت در ایران هستند به همراه اعضای این گروه به‌صورت ماهیانه جلساتی را برای برنامه‌ریزی و هماهنگی تشکیل گروه‌های بالینت برگزار می‌کنند. گروه‌های بالینت در دانشگاه‌های مختلفی در حال برگزاری هستند ازجمله کرمان، بهزیستی، ساری. هماهنگی‌هایی جهت تشکیل کارگاه‌هایی در دانشگاه مشهد انجام‌شده بود که به دلیل شیوع بیماری کوید به تعویق افتاده است و برنامه‌ریزی‌ها جهت برگزاری آنلاین این کارگاه‌ها در حال انجام است.

اعضای اجرایی کمیته روان‌درمانی همچنین جلسات ماهیانه خود را جهت پیشبرد اهداف کمیته برگزار کرده‌اند. در چند ماه اخیر به دنبال شیوع بیماری کوید برای چند ماهی برنامه‌ریزی‌ها و تشکیل جلسات به تعویق افتاده است. پس‌ازآن کمیته از اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ تشکیل جلسات خود را از سر گرفته است که اولین جلسه کمیته جهت پاسخگویی به نامه وزارتخانه جهت تصحیح تعاریف کدهای رواندرمانی تشکیل شد و نظرات کمیته به رییس انجمن ابلاغ شد. همچنین اعضای کمیته با همکاری کارگروه اقتصاد سلامت روان، متن نهایی کدهای روان‌درمانی را تهیه‌کرده و برای وزارتخانه ارسال کرده‌اند. جلسه دیگری جهت ارائه نظر کمیته در خصوص تعاریف استاندارد خدمت سایر انجمن‌ها تشکیل شد و نظر نهایی کمیته به کارگروه اقتصاد سلامت روان ارسال گردید.

کمیته رواندرمانی همچنین جلسه دیگری در تیرماه ۹۹ تشکیل داده است که در خصوص برگزاری کنگره سال آینده، تاریخ و نحوه برگزاری آن صحبت شده و تصمیم‌های اولیه‌ای در جهت انتخاب دبیر علمی و اجرایی اتخاذ گردیده است. امید است که در آینده نزدیک با تکمیل نظرات، جمع‌بندی نهایی آن خدمت ریاست و هیات مدیره محترم انجمن روانپزشکان ارسال گردد.

به اشتراک بگذارید :