گزارشی از عملکرد کمیته همایش انجمن علمى روانپزشكان ايران

دکتر احمد احمدی پور، دبیر کمیته

امسال سی و هفتمین کنگره سالانه روانپزشکی کشور برگزار می‌گردد.با توجه به شیوع بیماری کووید 19 و رعایت موازین بهداشتی جهت پیشگیری از این  بیماری، کلیه برنامه‌های از قبل تعیین‌شده تحت‌الشعاع قرارگرفته و کنگره سالانه  نیز از این قاعده مستثنا نمانده است.کنگره امسال ۴ دبیر دارد که دو دبیر آن مربوط به جوایز انجمن می‌باشد. دبیر علمی دکتر علی‌اکبر نجاتی صفا، دبیر اجرایی دکتر غلامرضا حاجتی، دکتر امیرحسین جلالی دبیر پنجمین دوره جایزه‌ی استاد داویدیان و دکتر سید محسن ضمیر دبیر سومین دوره جایزه‌ی مرحوم افشین یداللهی می‌باشند.پیشنهاد کمیته همایش به هیات مدیره جدید انجمن این بوده که امسال نیز جایزه استاد داویدیان و جایزه افشین یداللهی مانند سال‌های قبل همزمان با کنگره  سالیانه برگزار گردد.

کنگره امسال به‌صورت غیرحضوری و آنلاین برگزار خواهد شد. تمام تلاش اعضا کمیته همایش در هر چه‌بهتر برگزار شدن این رویداد سالانه است.تفاوت‌های مهمی که برگزاری این جلسات با سال‌های پیش خواهد داشت این است که بنا به دستورالعمل‌های وزارتخانه در نحوه‌ی اختصاص امتیاز بازآموزی محدودتر از گذشته خواهد بود. همچنین جهت کسب امتیاز آن برنامه، شرکت‌کنندگان بایستی در آزمونی بعدازآن شرکت نموده و نمره قابل‌قبول را کسب نمایند. زمان برگزاری کنگره با توجه به شرایط ویژه‌ای که ایجادشده نسبت به سال‌های پیش با تأخیر خواهد بود، اما تلاش می‌گردد این رخداد در پاییز امسال محقق شود.

موضوع کنگره امسال مشابه سال پیش آزاد است اما اولویت بیشتری به مطالب مرتبط با "سلامت روان و پاندمی کووید 19  "داده خواهد شد. در تیرماه فراخوانی به کمیته‌ها و شاخه‌های انجمن برای ارابه  سمپوزیوم در کنگره داده شد.

قابل‌ذکر است وبیناری تحت عنوان "خدمات سلامت روان در همه‌گیری کووید 19: تجربه‌های ایرانی" در تاریخ ۹۹/۵/۱۶  با دبیری علمی دکتر امیرحسین جلالی برگزار شد. این وبینار که ثبت‌نام آن نیز رایگان بود به‌عنوان یک برنامه مقدماتی جهت هر چه‌بهتر برگزار شدن کنگره امسال انجام شد. سخنرانان این برنامه دکتر محمدتقی یاسمی، دکتر احمد حاجبی، دکتر ونداد شریفی، دکتر سید وحید شریعت، دکتر مرضیه مقدم، دکتر حسن شاهرخی، دکتر سید حمزه حسینی، دکتر امیرحسین جلالی ندوشن و دکتر علی ثاقبی بودند. همچنین در رخدادی مشابه در ۲۷  شهریورماه وبینار یک‌روزه‌ی "تله سایکیتری" با دبیری علمی خانم دکتر مهتاب معتمد برگزار شد.

تاکنون که این گزارش نوشته می‌شود (پایان مرداد ۹۹)، ده جلسه برای کنگره سی و هفتم توسط کمیته همایش برگزارشده که یک مورد آن در سال گذشته و قبل از شروع بیماری کووید 19 به‌صورت حضوری و مابقی جلسات به‌صورت مجازی بوده است.

امید است  کنگره امسال نیز همچون سنوات گذشته با شور و اشتیاق خوب همکاران روانپزشک مورد استقبال قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :