نامه انجمن علمی روانپزشکان ایران به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره توجه به واکسیناسیون بیماران روان‌پزشکی در برابر ویروس کرونا

جناب آقای دکتر سعید نمکی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام

همان‌گونه که مستحضرید یکی از ملاحظات اخلاقی مهم در زمینه توزیع واکسن کووید-19، تخصیص عادلانه و شیوه‌ی اولویت‌بندی افراد واجد شرایط است. با توجه به شرایط ویژه‌ی بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات شدید روان‌پزشکی (مانند اسکیزوفرنیا و اختلالات شدید خلقی)، مانند محرومیت اجتماعی-اقتصادی، کار در محیط‌های ناامن، زندگی در محیط‌های شلوغ، بی‌خانمانی، بی‌سرپرستی یا بدسرپرستی و نیز افت کارکرد شناختی و توان کمتر در رعایت و پیگیری امور مربوط به سلامت خویش، متأسفانه این گروه از بیماران در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری واگیردار قرار دارند. از سوی دیگر، مطالعات مختلف نشان داده است که افراد مبتلا به اختلالات شدید روان‌پزشکی نسبت به جمعیت عادی در معرض ابتلای بیشتری به بیماری‌های جسمی، مانند بیماری‌های قلب و عروق، دیابت قندی و اختلالات تنفسی هستند. متأسفانه انگ و نگرش منفی به اختلالات روان‌پزشکی مانع از شناسایی و مدیریت بیماری‌های جسمی در این مبتلایان می‌شود و همین بیماری‌های جسمی از جمله عوامل خطر در بیماری کووید-19 به شمار می‌روند. همچنین مطالعات اخیر مؤید میزان بالاتر ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کووید-19 در افراد دچار اختلالات شدید روان‌پزشکی بوده است.

 بر این اساس، انجمن علمی روان‌پزشکان ایران به حمایت از بیماران مبتلا به اختلالات شدید روان‌پزشکی، از جناب‌عالی تقاضا می‌نماید دستور فرمایید این گروه از بیماران، مانند سایر افراد و گروه‌های واجد شرایط، در اولویت دریافت واکسن کووید-19 قرار گیرند. انجمن آماده است تا برای شناسایی این‌گروه، وزارت بهداشت را همراهی کند. پیشاپیش از حسن توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجید صادقی

رئیس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران

 

به اشتراک بگذارید :