انجمن روانپزشکان ایران

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در سال ۱۳۴۵ با تلاش تنی چند از روان‌پزشکان و نامداران تاریخ روان‌پزشکی ایران باهدف ارایه‌ی فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و تخصصیِ روان‌پزشکی، و به عنوان یک انجمن غیردولتی و غیرانتفاعی تشکیل شد و بر طبق مستندات موجود تا سال ۱۳۶۵، از جمله فعال‌ترین انجمن‌های علمی و تخصصی بود. جامعه‌ی روان‌پزشکی امروز ایران مدیون پایه‌گذاران و گردانندگان آن است.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در سال ۱۳۴۵ با تلاش تنی چند از روان‌پزشکان و نامداران تاریخ روان‌پزشکی ایران باهدف ارایه‌ی فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و تخصصیِ روان‌پزشکی، و به عنوان یک انجمن غیردولتی و غیرانتفاعی تشکیل شد و بر طبق مستندات موجود تا سال ۱۳۶۵، از جمله فعال‌ترین انجمن‌های علمی و تخصصی بود.  روان‌پزشکی امروز ایران مدیون پایه‌گذاران و گردانندگان آن است.
در سال ۱۳۷۵، با پی‌گیری تعدادی از همکاران و پس از وقفه‌ای نسبتاً طولانی، که ناشی از شرایط سیاسی و اجتماعی کشور بود، مجدداً انجمن احیا و شروع به فعالیت کرد؛ و با توجه به افزایش تعداد روان‌پزشکان در سراسر کشور، اقدام به عضوگیری و تشکیل شعبه در استان‌های مختلف کرد. در حال حاضر در بیش از ۱۴ استان، شاخه فعال و مرتبط با انجمن مرکزی فعالیت دارند.

با توجه به نیاز به ارتقای سطح علمی و آموزشی اعضا، علاوه بر برگزاری مستمر همایش‌های سالیانه‌ در پاییز هر سال، انجمن در طی سال سال نیز جلسات سخن‌رانی و برنامه‌ها‌ی بازآموزی گوناگون را، با هدف افزایش آگاهی و روزآمدی دانش روان‌پزشکان، پزشکان عمومی، داروسازان و سایر رشته‌های پزشکی و گرایش‌های مختلف روان‌شناسی برگزار می‌کند. علاوه بر آن، در بعضی استان‌ها نیز با هم‌آهنگی انجمن مرکزی، سمینارها و سخن‌رانی‌هایی مطابق با نیاز اعضا برگزار می‌شود.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران، ضمن برقراری ارتباط فعال و مؤثر با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دو نهاد فعال در امور صنفی و تخصصی پزشکی، با سایر انجمن‌های پزشکی، و سلامت روانی- اجتماعی و هم‌چنین سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط همکاری دارد و به عنوان صاحب‌نظر و مشاور، نظر مشورتی خود را در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، درمانی، صنفی روان‌پزشکی اعلام می‌کند.
انجمن علمی روان‌پزشکان ایران توسط هیأت مدیره‌‌ای هفت‌نفره اداره می‌شود که در مجمع عمومی سالیانه توسط اعضای انجمن، که در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ نفر هستند، برای مدت سه سال انتخاب می‌شود. در سایر استان‌هایی که بیش از ۱۰ روان‌پزشک داشته باشند نیز، با حضور نماینده‌‏ای از هیأت مدیره‌ی انجمن، ۳ تا ۵ نفر به عنوان اعضای هیأت مدیره‌ی شاخه‌ی استانی انتخاب شده، امور مربوط به انجمن را در آن استان عهده‌دار می‌شوند.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران عضو انجمن جهانی روان‌پزشکان است و در کنگره‌های بین‌المللی خارج از کشور، روان‌پزشکان ایرانی به طور فعال شرکت و به ایراد سخن‌رانی و بیان نقطه نظرات خود می‌پردازند.

هر سال با ابتکار سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، پزشکان نمونه در تمامی رشته‌ها انتخاب و معرفی می‌شوند و انجمن علمی روان‌پزشکان ایران نیز با توجه به سوابق درخشان و خدمات ارایه‌شده در چند سال اخیر، روان‌پزشکان نمونه را معرفی کرده که مورد تقدیر قرار گرفته‌اند.

انجمن دارای یک خبرنامه است که آخرین اخبار و اطلاعات همراه با مطالب و مقاله‌های جدید در حیطه‌ی روان‌پزشکی در آن درج شده و به رایگان در اختیار هم‌کاران قرار می‌گیرد.

از اواسط سال ۱۳۸۵ پایگاه اینترنتی انجمن نیز به آدرس www.psychiatrist.ir (https://web.archive.org/web/20200313201222/http://www.psychiatrist.ir/) ایجاد شده و در دسترس عموم قرار دارد. به منظور ارتقای کیفیت و نحوه‌ی ارتباط با هم‌کاران و عموم مردم، در تابستان ۱۳۸۹ پایگاه اینترنتی جدید انجمن نیز راه‌اندازی شد که در آدرس اینترنتی  irpsychiatry.ir (https://web.archive.org/web/20200313201222/http://irpsychiatry.ir/) قابل دست‌یابی است.

با تصویب هیأت مدیره، انجمن علمی روان‌پزشکان ایران دارای کمیته‌های اجرایی و علمی- تخصصی متعددی است که برای دست‌یابی به اهداف انجمن ایجاد شده‌اند و اعضای انجمن می‌توانند با توجه به علاقه و حیطه‌ی فعالیت‌شان در این کمیته‌‍‌ها فعالیت کنند.

اعضای هیأت مدیره. دوره‌ی ۱۴۰۵-۱۴۰۲

دکتر سید وحید شریعت (رییس)
دکتر محمد علی همتی (نایب‌رییس)
دکتر محمدرضا شالبافان (دبیر)
دکتر فهیمه سعید (خزانه‌دار)
دکتر امیرحسین جلالی ندوشن (سخنگو)
دکتر سید طه یحیوی
دکتر غلامرضا ترابی پاریزی

بازرس:
دکتر احمد احمدی‌‌پور

اعضای علی‌البدل هیأت مدیره

دکتر فربد فدایی
دکتر محمد ‌حسن رفیعی

بازرس علی‌البدل
دکتر سید مهدی صمیمی اردستانی

زمان تنظیم تاریخچه: زمستان ۱۴۰۲

آمار و ارقام

انجمن در یک نگاه

1345

سال تأسیس

22

تعداد کمیته‌ها

12

تعداد شاخه‌ها

2006

تعداد روان‌پزشکان

دکتر امیرحسین جلالی‌ندوشن

دکتر امیرحسین جلالی‌ندوشن

سخنگوی انجمن

دکتر سیدوحید شریعت

رییس انجمن

دکتر طه یحیوی

عضو هیات مدیره انجمن
دکتر همتی

دکتر محمد ‌علی همتی

عضو علی‌البدل هیأت مدیره

دکتر محمدرضا شالبافان

دبیر انجمن
هیچ داده ای یافت نشد