انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در سال ۱۳۴۵ با تلاش تنی چند از روان‌پزشکان و پیش‌کسوتان روان‌پزشکی ایران باهدف ارایه‌ی فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و تخصصیِ روان‌پزشکی، و به عنوان یک انجمن غیردولتی و غیرانتفاعی تشکیل شد و بر طبق مستندات موجود تا سال ۱۳۶۵، از جمله فعال‌ترین انجمن‌های علمی و تخصصی، بود؛ و روان‌پزشکی امروز ایران مدیون پایه‌گذاران و گردانندگان آن است.

در سال ۱۳۷۵، با پی‌گیری تعدادی از همکاران و پس از وقفه‌ای نسبتاً طولانی، که ناشی از شرایط سیاسی و اجتماعی کشور بود، مجدداً انجمن احیا و شروع به فعالیت کرد؛ و با توجه به افزایش تعداد روان‌پزشکان در سراسر کشور، اقدام به عضوگیری و تشکیل شعبه در استان‌های مختلف کرد. در حال حاضر در بیش از ۱۴ استان، شعبه‌ی فعال و مرتبط با انجمن مرکزی فعالیت دارند.

با توجه به نیاز به ارتقای سطح علمی و آموزشی اعضا، علاوه بر برگزاری مستمر همایش‌های سالیانه‌ در پاییز هر سال، این انجمن هر ماه نیز جلسات سخن‌رانی و برنامه‌ها‌ی بازآموزی گوناگون را در طی سال، با هدف افزایش آگاهی و معلومات روان‌پزشکان، پزشکان عمومی، داروسازان و سایر رشته‌های پزشکی برگزار می‌کند. علاوه بر آن، در بعضی استان‌ها نیز با هم‌آهنگی انجمن مرکزی، سمینارها و سخن‌رانی‌هایی مطابق با نیاز اعضا برگزار می‌شود.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران، ضمن برقراری ارتباط فعال و مؤثر با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دو نهاد فعال در امور صنفی و تخصصی پزشکی، با سایر انجمن‌های پزشکی و هم‌چنین سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط نیز همکاری دارد و به عنوان صاحب‌نظر و مشاور، نظر مشورتی خود را در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، درمانی، صنفی روان‌پزشکی اعلام می‌کند

ادامه مطلب

جدیدترین اخبار و مطالب


نامه مشترک سی انجمن علمی به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اجبار پزشکان به عقد قرارداد با بیمه‌ها:


انتخابات هيئت‌مديره و بازرس شاخه اصفهان انجمن علمی روان‌پزشکان ایران


گردهمایی نوروزی اعضای انجمن علمی روانپزشکان ایران ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱- بیمارستان روانپزشکی ایران


همايش ساليانه انجمن روانپزشكان ايران با عنوان «سلامت روانی اجتماعی، نیازبه همدلی و اقدام» از 19 لغایت 22 مهرماه 1401


سی و نهمین همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران به یاری خداوند متعال در تاریخ نوزدهم لغایت بیست و دوم مهرماه ۱۴۰۱


نامه انجمن علمی روان‌پزشكان ایران به وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی درخصوص کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت


یازدهمین همایش علمی سالانه‌ سلامت روان و رسانه با موضوع «کرونا، شبه علم و سلامت روان» ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ به صورت وبینار برگزار می‌شود.


سال جدید و قرن جدید را به تک تک عزیزان تبریک می‌گویم و برای همگی و نیز بیماران دردمند و خانواده آنان که هدف اصلی ما یاری‌رسانی و کاستن از آلام آنان است آرزوی سالی سرشار ازسلامتی و شادکامی را دارم.


براساس پیشنهاد کمیته همایش و تائید هیئت مدیره انجمن، دبیر علمی و دبیر اجرایی همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران انتخاب شد.


اطلاعیه‌ی مشترک انجمن علمی روان‌‌پزشکان ایران و جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران در مورد بازتاب‌های دو خودکشی در رسانه‌ها
در روزهای اخیر بار دیگر دو خبر خودکشی در فضای مجازی انتشار وسیع یافت. ضمن اعلام همدردی با بازماندگان و دوستان درگذشتکان، تذکر مواردی را به رسانه‌ها، کاربران مجازی و شهروند خبرنگاران ضروری می‌دانیم.


دکتر محمدرضا ریاحی‌نژاد، رئیس اسبق انجمن علمی روانپزشکان ایران، به جاودانگی پیوست.


نتایج انتخابا ت هیات مدیره انجمن علمی روانپزشکان شاخه فارس


نتایج انتخابات هیات مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران شاخه فارساستاد گرامى، رئیس پیشین انجمن علمی روان‌پزشکان ایران و رئیس کمیته درمان‌های زیست‌شناختى انجمن، جناب آقای دکتر غلامرضا میرسپاسی، به جاودانگی پیوست.


انتخابات هیات مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران شاخه یزد