انجمن روانپزشکان ایران

نامه در مورد سیل سیستان و بلوچستان

دکتر سید وحید شریعت رییس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران پنج‌شنبه گذشته ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ در نامه‌ای به دکتر حامد مصلحی مدیر دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، آمادگی انجمن را به‌منظور مشاوره و همراهی جهت اجرای پیشنهادهای مندرج در گزارش «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» در سال ۱۳۹۸ اعلام نمود. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«در چند روز گذشته شاهد سیل و آب‌گرفتگی ویرانگری در مناطق جنوب شرقی کشور بوده‌ایم که بر اساس گزارش‌های منتشره حداقل ۱۶ شهرستان را درگیر کرده و خسارت‌های گسترده‌ای به بار آورده است. ناگفته پیداست که فجایع و مخاطرات طبیعی به غیر از ایراد خسارت‌های جانی و مالی فراوان، موجب معضلات روانی و اجتماعی گسترده‌ای می‌شوند که مدیریت آنها نیازمند برنامه‌ریزی و مداخلات پیشینی و پسینی است. چنان‌چه مستحضرید مشکل عمده و همیشگی در سالهای گذشته آماده نبودن ارگان‌ها، ناهماهنگی آنها با یکدیگر و عدم بهره‌گیری کافی از تجربیات گذشته بوده به‌نحوی که با وجود تلاش وافی مسئولان در فجایع و مخاطرات طبیعی گذشته نتایج درخشان و قابل قبولی در عمل به بار ننشسته است.
عطف به توضیحات فوق، بدین‌وسیله انجمن علمی روان‌پزشکان ایران آمادگی خود را به‌منظور مشاوره و همراهی جهت اجرای پیشنهادهای مندرج در گزارش «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» در سال ۱۳۹۸ اعلام می‌دارد.
در این راستا پیشنهاد می‌شود در اسرع وقت جلسه‌ای کارشناسی بین آن دفتر محترم و انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برگزار و در ادامه جلساتی با حضور کارشناسان و مسئولان از ارگان‌های ذی‌ربط مانند سازمان مدیریت بحران کشور، جمعیت هلال احمر، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و انجمن‌های علمی مرتبط از جمله انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برگزار شود.

امید است این تلاش جمعی، هماهنگی بین‌بخشی و استفاده از تجربیات گذشته در کنار هم کارساز بوده و اقدامات مؤثری در زمینه‌ی سلامت روانی-اجتماعی مردم در معرض مخاطرات طبیعی انجام شود.»

انجمن روانپزشکان ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *